Tesla

Tesla’nın Çin’deki Satışları Nisanda 14,7% Düştü

May 5, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Tesla’nın Çin’deki Satışları Nisanda 14,7% Düştü

Tesla’nın (TSLA) Çin’de üretilen elektrikli otomobil satışları nisanda mart ayına göre 14,7% geriledi. 

Aylık bazda düşüş görülse de Tesla’nın da fabrikasının bulunduğu Şanghay kentinde geçen yıl uygulanan COVID-19 kısıtlamalarına bağlı olarak satışlarda yıllık bazda artış oldu. Tesla geçen yıl nisan ayında dünyanın en büyük otomobil pazarında yalnızca 1.152 Çin üretimi otomobil satmıştı. 

Rakiplerde durum ne? Tesla’nın Çinli rakibi BYD (BYDDY) nisan ayında toplam 209.467otomobil sattı. Satışlar mart ayına göre 1,6% yükseldi. 

Tesla, yılbaşından bu yana birçok pazarda fiyat indirimlerine gitmiş ve Çin’de 40’a yakın otomobil üreticisinin de katıldığı bir fiyat savaşı başlatmıştı. Fakat bu maalesef Tesla’nın aleyhine bir durum oldu ve şirketin küresel teslimatları yılın ilk çeyreğinde rekorunu tazelese de aynı dönemde net kârı 24% düşmüştü. 

Tesla “R Yapıyor”: Tesla sene başından beri yaptığı agresif fiyat indirimlerinin ardından bu hafta Kanada, Çin, Japonya ve ABD’de Model Y ve Model 3 araçlarının fiyatlarını 290 dolar yükseltti. 

Tesla’nın Çin’deki Satışları Nisanda 14,7% Düştü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Atom Finance