Borsa Haberleri

Tesla’nın Çin Yapımı Araç Satışları Rekor Kırdı!

October 10, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Tesla’nın Çin Yapımı Araç Satışları Rekor Kırdı!

●    Çin Binek Araç Birliği (CPCA) tarafından pazar günü yayınlanan rapora göre, Tesla (TSLA) eylül ayında 83.135 Çin yapımı elektrikli araç (EV) teslimatı yaparak yeni bir aylık satış rekoru kırdı.

● Bu rakama göre, ağustos ayına kıyasla 8%’lik bir artış elde edildi ve Tesla’nın Şanghay fabrikasının üretime başlama tarihi olan 2019 Aralık ayı sonrasında yeni bir satış rekoru kırılmış oldu. Çin’de üretime yatırım yapmaya devam eden ABD merkezli otomobil üreticisi, haziran ayında 78.906 teslimat gerçekleştirmişti.

● Tesla yaptığı kısa açıklamada, “Çin yapımı Tesla araçlarının elde ettiği satış rekoru, elektrikli araçların mobilite trendine öncülük ettiğini gösterdi.” ifadesine yer verdi.

●    Tesla, geçtiğimiz hafta yapılan duyuruda, üçüncü çeyrekte küresel çapta 343.830 elektrikli araç teslimatı yaptıklarını ve bu rakamın dünyanın en değerli otomobil üreticisi için bir rekor olduğunu belirtti. Öte yandan, Refinitiv’e göre analistlerin ortalama beklentisi 359,162 adedin altında kalıyordu.

● Reuters’ın haberine göre Tesla, temmuz ayında Şanghay fabrikasında iyileştirme yapmak için üretim sürecinin büyük bölümünü askıya alarak fabrikanın haftalık üretim kapasitesini 17 binlerden yaklaşık 22 bin adede yükseltti ve ardından Çin’deki teslimatları hızlandırdı.

● Tesla, 2019 yılı sonlarında ikinci büyük pazarı olan Çin’de açtığı fabrikayla Çin’in ticaret merkezinde tam kapasiteyle faaliyet göstermeye çalışıyor.

Tesla’nın Çin Yapımı Araç Satışları Rekor Kırdı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı