Borsa Haberleri

Tesla’nın Çin Üretimi Elektrikli Araç Satışları Temmuzda 31% Düştü

August 3, 2023 • 1 dakika okuma süresi
Tesla’nın Çin Üretimi Elektrikli Araç Satışları Temmuzda 31% Düştü

ABD’li elektrikli araç devi Tesla’nın (TSLA) Çin üretimi elektrikli araç (EV) satışları, temmuzda bir önceki aya göre 31% geriledi.

Bu düşüş, Tesla’nın artan stoklarla mücadele ettiği aralık ayından bu yana, Çin’de ürettiği araçların satışında aylık bazda görülen ilk düşüş oldu.

Şirket, temmuz ayında 64.285 Çin üretimi EV sattı. Bu rakam, Tesla’nın Şangay fabrikasında planlanan bir güncellemenin üretimi kısıtladığı bir yıl önceki 28.217’ye göre 128%’lik bir artış demek. 

Tesla’nın Çinli rakibi BYD’nin (BYDDY) temmuz ayı EV satışları ise yıllık bazda 61% artışla 261.105’e ulaştı. Şirket, bu dönemde toplam 18.169 EV ihraç etti.

Öte yandan Tesla, ilk yarıda Çin’deki pazar payını artıran tek yabancı marka oldu. Şirketin Çin’deki teslimatları, ikinci çeyrekte 156.676 adetle rekor seviyeye ulaşmıştı.

Yine de BYD liderliğini korudu ve yılın ilk yarısında EV satışlarında Tesla’yı 29% geride bıraktı.

Tesla’nın Çin Üretimi Elektrikli Araç Satışları Temmuzda 31% Düştü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Atom Finance