Tesla

Tesla’nın Çin Üretimi Elektrikli Araç Satışları Nisanda 18% Düştü

May 7, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Tesla’nın Çin Üretimi Elektrikli Araç Satışları Nisanda 18% Düştü

Çin Binek Otomobil Derneği (CPCA) verilerine göre, ABD’li otomobil üreticisi Tesla (TSLA) nisan ayında bir önceki yıla göre 18% düşüşle 62 bin 167 Çin yapımı elektrikli araç sattı. Şirketin Çin üretimi Model 3 ve Model Y araçlarının teslimatları ise mart ayına göre 30,2% düştü.

Şirket satışlarındaki bu sert düşüş, yavaşlayan talep ve şiddetli bir fiyat savaşının ortasında, ilk çeyrekte bir yılın en yavaş hızında da olsa, dünyanın en büyük otomobil pazarında artan elektrikli araç satışlarıyla tezat oluşturuyor.

CPCA verilerine göre, Çin’in bataryayla çalışan elektrikli araçlar ve plug-in hibritler dahil yeni enerjili araç satışlarının nisan ayında 800 bin adede ulaştığı tahmin edilirken, bu rakam bir önceki yıla göre 33% artış, bir önceki aya göre ise 2% düşüş anlamına geliyor.

Tesla’nın en büyük rakibi Çinli BYD (BYDDY) ise, Dynasty ve Ocean elektrikli araç ve plug-in hibrit serileriyle nisan ayında yıllık 48,97% ve mart ayına göre 3,5% artışla 312 bin 48 adet binek araç sattı.

Tesla’nın Çin Üretimi Elektrikli Araç Satışları Nisanda 18% Düştü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investing