Tesla

Tesla’nın Çin Satışları Son Bir Yılın Dip Seviyesinde

Tesla’nın Çin Satışları Son Bir Yılın Dip Seviyesinde
Google News Icon Takip Et

Çin pazarındaki yerel rekabet karşısında zorlu günler geçiren elektrikli araç devi Tesla’nın (TSLA) şubat ayındaki Çin satışları, Ay Yeni Yılı tatil dönemindeki yavaşlama sebebiyle geriledi.

Çin Binek Otomobil Derneği’nin verilerine göre Tesla, şubat ayında bir önceki yıla göre 19% düşüşle 60 bin 365 Çin üretimi araç sattı. Söz konusu rakam, Aralık 2022’den bu yana en düşük hacme işaret etti. 

Tesla’nın Şangay fabrikası yerel pazar, Avrupa ve diğer ülkeler için Model Y ve Model 3 elektrikli otomobiller üretiyor ve geçen yıl Tesla’nın küresel teslimatlarının yarısından fazlasından sorumluydu.

Şirketin en önemli pazarındaki satışların düşmesi, elektrikli araç üreticisinin talepte düşüş ve artan bir rekabetle karşı karşıya kalması sebebiyle ivme kaybettiği bir dönemde, Tesla’nın küresel teslimatlarının görünümüne de gölge düşürdü. 

Çin’in Ay Yeni Yılı tatilinin şubat ayına denk gelmesi otomobil satın alma faaliyetlerini azalttı. Tesla, yavaşlayan talebi ve BYD (BYDDY) gibi Çinli üreticilerin artan rekabetini savuşturmak için bir dizi fiyat indirimi ve teşvik uyguladı.

Wedbush analisti Dan Ives, “Çin’de Tesla için adeta kusursuz bir fırtına var. Bu, hisse etrafındaki yangına daha fazla körükle gidilmesine yolan açan olumsuz bir veriydi.” diyor. 

Geçtiğimiz hafta Tesla, dünyanın en büyük otomobil pazarındaki tüketicileri cezbetmek için sigorta sübvansiyonları da dahil olmak üzere yeni teşvikler açıkladı.

Ancak rakipleri de boş durmadı. BYD, dün en çok satan otomobilinin yeni bir versiyonunu, üretimden kaldırılan selefinin son fiyatından daha düşük bir fiyata piyasaya sürerek rakipleriyle arasındaki fiyat savaşını kızıştırdı. 

BYD’nin satışları da şubat ayında bir önceki yıla göre 37% düşerek 122 bin 311’e geriledi.

Analist Troy Teslike, fiyat indirimine rağmen beklenenden daha zayıf seyreden Çin satışlarının “bir talep sorununa” işaret ettiğini söyleyerek bu yılın ilk çeyreği için Tesla’nın küresel teslimat tahminini aşağı yönlü revize etti.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters