Tesla

Tesla’dan Yeni Hamle: Fiyatları Bir Kez Daha Artırdı

April 1, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Tesla’dan Yeni Hamle: Fiyatları Bir Kez Daha Artırdı

Tesla (TSLA), elektrikli araç piyasasında süregelen savaş fiyatlarının ortasında, Çin ve ABD’de bazı modellerin fiyatlarında artış yaptığını açıkladı. Tesla’nın Model Y aracının fiyatı ABD’de 1.000 dolar artışla 44 bin 990 dolara, Model Y AWD Long Range’in fiyatı ise 49 bin 990 dolara yükseltildi.

Elektrikli araç üreticisi, birkaç hafta önce müşterilerin daha yüksek fiyatlardan kaçınmak için yakında siparişlerini vermeleri gerektiğini söyleyerek, aslında bu fiyat artışının sinyalini vermişti.

ABD’nin yanı sıra Çin’de temel Model Y, Tesla’nın internet sitesinde geçen haftaki 35 bin 804 dolar seviyesine göre 36 bin 519 dolar bir etiketle listeleniyor. 

Şirketin söz konusu fiyat artışları, Çin’de BYD (BYDDY), Li Auto (LI), Nio (NIO), Xpeng (XPEV) ve Zeekr gibi yerel oyuncular tarafından yapılan fiyat indirimleri dalgasına zıt bir hamle. 

Bazı otomobil üreticileri, Xiaomi (XIACY) de dahil olmak üzere Çin’in elektrikli araç pazarına yeni giren oyunculara karşı yerlerini korumak için fiyat indirimlerini koruyor.

Tesla ayrıca ilerleyen günlerde birinci çeyrek teslimatlarına ilişkin rakamları yayınlayacak. Elektrikli araç üreticisinin Berlin yakınlarındaki Model Y fabrikasının geçtiğimiz haftalarda bir kundaklama saldırısı nedeniyle kapatılması ve Çin Yeni Yılı tatili sırasında Çin’deki talebin düşük olması, analistlerin beklentilerini düşürmesine yol açmıştı.

Buna karşılık, bugün Çin’in bazı elektrikli araç üreticileri mart ayında beklentileri aşan teslimat rakamları açıkladı. 

Tesla’dan Yeni Hamle: Fiyatları Bir Kez Daha Artırdı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha