Tesla

Tesla’dan Hindistan’da Elektrikli Araç Üretimi Hamlesi

Tesla’dan Hindistan’da Elektrikli Araç Üretimi Hamlesi
Google News Icon Takip Et

Geçtiğimiz gün yeniden dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi tahtına oturan Tesla (TSLA), 2 milyar ile 3 milyar dolar aralığında bir yatırımla yeni bir elektrikli araç (EV) üretim tesisi için Hindistan’daki potansiyel yerler araştırmaya başladı.

Bu karar, Tesla’nın, şirketin ilk çeyrek teslimatlarının beklentilerin altında kalmasına yol açan kilit pazarları ABD ve Çin’de yavaşlayan elektrikli araç talebi ve yoğunlaşan rekabet ortamında pazardaki varlığını çeşitlendirme stratejisinin bir parçası olarak görülüyor.

Tesla’nın ABD operasyonlarından bir ekibin tesis için olası yerleri değerlendirmek üzere nisan ayı sonuna kadar Hindistan’ı ziyaret etmesi planlanıyor.

The Financial Times’ın konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre, yeni fabrika için Maharashtra, Gujarat ve Tamil Nadu gibi otomotiv endüstrisinin merkezi olarak kabul edilen eyaletlere odaklanılacak.

Bu hamle, Hindistan’ın kısa bir süre önce en az 500 milyon dolar yatırım yapmayı ve üç yıl içinde yerel üretime başlamayı taahhüt eden üreticiler için elektrikli araçlara uygulanan ithalat vergilerini düşürmesinin ardından geldi.

Tesla CEO’su Elon Musk, bir süredir Hindistan pazarına girmekle ilgilendiğini ifade ediyordu ancak Hindistan hükümeti otomobil üreticisinin yerel üretim taahhüdünde bulunmasını istiyordu.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investing