Tesla

Tesla’dan 2. Çeyrek Teslimatlarında Yeni Rekor

Temmuz 3, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Tesla’dan 2. Çeyrek Teslimatlarında Yeni Rekor

Şarj istasyonları anlaşmalarıyla son haftalarda ismini sık sık duyduğumuz Tesla (TSLA) ikinci çeyrekte elektrikli araç (EV) satışları rekorunu tazeledi. 

Tesla, yılın ikinci çeyreğinde küresel olarak toplam 466 bin 140 araç teslim etti. Bu dönemde şirketin EV üretimi de 479 bin 700 oldu. Yılın bir önceki çeyreğine göre 83%’lük bu artışla şirket çeyrek dönemlik teslimatlarda da yeni rekorunu kırmış oldu. 

✅ İndirimler işe yaradı: Teslimat rakamları, Musk’ın yılbaşından bu yana küresel olarak uyguladığı birden fazla fiyat indiriminin istenen etkiyi yarattığını yansıtıyor diyebiliriz. 

Bloomberg analistleri, şirketin geçtiğimiz çeyrek dönemde 448 bin 350 araç teslim etmesini bekliyordu ve Baird analisti Ben Kallo, Tesla’nın bu beklentiyi ciddi bir şekilde aştığını belirtiyor: 

Herkes fiyatlarda daha da indirim bekliyordu ve rekor teslimat rakamları bu riski azaltıyor gibi görünüyor.

Öte yandan Tesla’nın ikinci çeyrekte ürettiği ve teslim ettiği araç sayısı arasındaki 13 bin 560’lık fark da daraldı. Kallo, envanter sorunlarının normalleşmeye başladığını ve “üretim ve teslimat arasında farkın Tesla’nın söz verdiği üzere azaldığını” belirtiyor.

Piper Sandler kıdemli araştırma analisti Alexander E. Potter da 26 Haziran tarihli bir notta, Tesla’nın ikinci çeyrekte fiyat istikrarına sahip olduğunu belirtti. Şirketin ilk çeyrekte Çin’de ve diğer ülkelerde yaptığı yüksek indirimlerin, EV pazarında adeta bir “fiyat savaşını” ateşlediğini belirten Potter, yatırımcılar için “üçüncü çeyrekteki fiyat indirimlerinin kârlarla ilgili endişeleri yeniden alevlendirebileceği” uyarısında bulundu. 

Tesla hisseleri, ikinci çeyrek teslimat raporu öncesinde cuma günü 261,77 dolardan kapandı. Şirket, 19 Temmuz Çarşamba günü piyasa kapanışından sonra ikinci çeyreğe ilişkin bilançosunu yayınlayacak 

📊 Çin’de 1 numara olamadı: Tesla’nın güçlü rakamları, şirketin ABD’nin en büyük EV üreticisi konumunu korumasına yardımcı olsa da ikinci en büyük pazarı olan Çin’de BYD (BYDDY) Tesla’yı geride bıraktı. 

İkinci çeyrekte Tesla gibi rekor tazeleyen BYD, dünya genelinde toplam 700 bin 244 araç sattı. Bu araçların yarısı tam elektrik, yarısı hibrid araçlardan oluştu. 

Konu EV satışları olunca Tesla hala önde gibi görünse de BYD Çin’deki hakimiyetini korudu ve teslimatlarını yıllık bazda 98% artırdı. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg, CNBC