Tesla

Tesla’da İşten Çıkarma Paniği Başladı 

February 7, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Tesla’da İşten Çıkarma Paniği Başladı 

Tesla (TSLA) personeli, yöneticilerden her bir çalışanının pozisyonunun kritik olup olmadığını teyit etmelerinin istenmesinin ardından potansiyel işten çıkarmalara hazırlanıyor.

Bloomberg’ün konuyla ilgili bilgi sahibi olan kişilere dayandırdığı haberine göre, Tesla yöneticileri son günlerde yardımcılarının rollerine ilişkin ikili bir değerlendirme yapmak zorunda kaldı. 

Bu talep, Tesla’nın satış büyümesindeki belirgin yavaşlamanın ortasında CEO Elon Musk’ın maliyet düşürme çabalarına yaptığı vurguyu hatırlattı.

Musk’ın yönettiği şirketlere karşı acımasız bir yaklaşım sergilediği biliniyor. 2022’nin sonlarında Twitter çalışanlarına ya kendi ahlak anlayışına bağlı kalmaları ya da şirketten ayrılmaları yönünde bir ültimatom vermişti.

Tesla, 2020’den bu yana işgücünü kabaca ikiye katladı ve geçen yılı dünya çapında 140 binden fazla çalışanla kapattı. Şirket, Model 3 sedanın piyasaya sürülmesinden önceki yıl olan 2016’ya kıyasla yaklaşık sekiz kat daha fazla kişiyi istihdam ediyor.

Söz konusu gelişme, bu yıl Alphabet (GOOGL), Salesforce (CRM), Microsoft (MSFT) ve eBay (EBAY) gibi teknoloji şirketlerini de içeren işten çıkarma dalgasına Tesla’nın da katılıp katılmayacağı sorusunu gündeme getirdi.

Tesla’da İşten Çıkarma Paniği Başladı 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg