Borsa Haberleri

Tesla’da Düşüş Sürüyor: Son 1 Yılın Dip Seviyesine Yaklaştı

April 16, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Tesla’da Düşüş Sürüyor: Son 1 Yılın Dip Seviyesine Yaklaştı

ABD’li elektrikli araç devi Tesla (TSLA) hisseleri, dünkü düşüşünü genişletti ve şirketin piyasa değeri 500 milyar doların altına indi.

Tesla hisseleri, TSİ 18.00’de 3%’ün üzerinde düşerek 156 dolar civarında seyretti ve son bir yılın en düşük seviyesini test ediyor. Bu seviyenin altındaki herhangi bir hareket, hisselerin Ocak 2023’ten bu yana en düşük seviyeye düşmesine yol açabilir. 

Peki, Tesla Hisseleri Neden Düşüyor?

Tesla hisseleri 2024’te şimdiye kadar yaklaşık 40% düşüş gösterdi. Bu yenilenen zayıflık, şirketin bugüne kadarki en büyük işten çıkarma turunu duyurmasının ardından geldi. 

Çıkan haberlere göre elektrikli araç devi, yumuşayan talep ve yatırımcı güvenini azaltan bazı özel zorluklarla mücadele ettiği için işgücünü 10%’un üzerinde azaltmayı planlıyor.

Ayrıca aynı gün iki üst düzey yönetici, Kıdemli Başkan Yardımcısı Drew Baglino ve Kamu Politikası ve İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Rohan Patel şirketten istifa ettiklerini açıkladı.

Bu ayın başlarında Tesla, Wall Street tahminlerinin oldukça altında kalan ilk çeyrek teslimat rakamlarını bildirerek, şirketin 2020’den bu yana çeyrek dönem satışlarında yıldan yıla ilk düşüşünü kaydetti.

Dahası, Reuters daha önce Tesla’nın, şirketi kitlesel pazar otomobil üreticisine dönüştürme yolunda önemli bir adım olarak görülen, çok beklenen uygun fiyatlı bir otomobil planlarını rafa kaldırdığını duyurmuştu.

Habere göre şirket bunun yerine çabalarını aynı küçük araç platformunu temel alan sürücüsüz robot taksiler geliştirmeye yönlendiriyor. Ancak robot taksi haberleri, Tesla hisselerinin yeniden değer kazanmasına yardımcı olabilecek bir katalizör olarak değerlendirilmiyor. 

Deutsche Bank analisti Emmanuel Rosner, “Bunun hisse için önemli ölçüde daha yüksek risk profili getireceğine ve birçok hissedarın şu anda sahip olduğu önemli bir nedeni ortadan kaldıracağına inanıyoruz.” dedi. 

Tesla’da Düşüş Sürüyor: Son 1 Yılın Dip Seviyesine Yaklaştı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investing