Tesla

Tesla, Yıllık 20 Milyonluk Teslimat Hedefinden Vaz mı Geçiyor?

May 24, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Tesla, Yıllık 20 Milyonluk Teslimat Hedefinden Vaz mı Geçiyor?

Tesla (TSLA) 2030 yılına kadar yılda 20 milyon araç teslim etme hedefine yayınladığı son etki raporunda yer vermedi ve bu da şirketin robotaksilere odaklanırken elektrikli otomobillerden uzaklaştığının bir başka işareti oldu.

CEO Elon Musk, 2020 yılında Tesla’nın içinde bulunduğumuz on yılın sonuna kadar 20 milyon araç satmayı hedeflediğini söylemişti; bu rakam, dünyanın en büyük otomobil üreticisi Toyota’nın (TM) sattığının iki katı. Musk, bu hedefi 2021 ve 2022 etki raporlarında da yinelemişti.

Ancak şirket son zamanlarda tutumunu değiştirdi ve 25 bin dolara mal olması beklenen tamamen yeni bir model üretme planlarını bırakırken, otonom sürüş teknolojisini ana büyüme kaynağı olarak lanse etti. Şirket, robotaksi aracı için de 8 Ağustos’ta bir lansman etkinliği düzenlemeyi planlıyor.

Musk, dün Paris’teki yıllık “Viva Technology” konferansında bir video bağlantısı aracılığıyla yaptığı açıklamada, robotaksiler ve şirketin insansı robotu Optimus’un Tesla için “inanılmaz derecede derin” ürünler olacağını söyledi.

Tesla, Yıllık 20 Milyonluk Teslimat Hedefinden Vaz mı Geçiyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters