Tesla

Tesla, Yeni Müşterilere Para İadesi Sunacak

Temmuz 7, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Tesla, Yeni Müşterilere Para İadesi Sunacak

Tesla (TSLA) müşterilerine, mevcut bir müşteriden referansa sahip olmaları durumunda en çok satan modellerinde 500 dolara yakın bir nakit iade imkanı sunacağını açıkladı. 

Öncelikle nakit iadesi programını Çin’de başlatacağını açıklayan şirket, daha sonra programın ABD, Kanada ve Almanya’daki müşterilerine de sunulacağını belirtti. 

Tesla, Çin’de Model Y ve Model 3 araçlarının yeni alıcılarına, mevcut bir araç sahibini referans göstermeleri halinde 3.500 yuan (483 dolar) nakit iadesi sunacak. Yeni müşteriler ayrıca 90 gün boyunca Geliştirilmiş Otopilot sürücü destek sistemine ücretsiz erişebilecek. 

Şirketin yeni nakit iadesi programı açıklamasıyla Tesla hisseleri açılışta 1%’e yakın değer kazandı. 

Çin’in elektrikli araç pazarında bir fiyat savaşına yol açtığı yılın başından bu yana Tesla, Çin’deki Model 3 sedan modelinin baz fiyatını 14%, küresel çapta en çok satan modeli Model Y’nin fiyatını da 10% düşürdü.

Tesla, aralarında Çinli elektrikli araç üreticileri NIO (NIO), Li Auto (LI) ve Xpeng’in (XPEV) de bulunduğu 15 şirketin Çin Otomobil Üreticileri Birliği tarafından “anormal fiyatlandırmadan” kaçınma taahhüdüyle bir araya gelmesinden bir gün sonra bu indirimi açıkladı ve bazıları tarafından sektör genelinde kârlılığı tehdit eden fiyat savaşında ateşkes sinyali olarak yorumlandı.

Bir yandan işten çıkarmalar: Tesla’nın nakit iadesinin yanı sıra Şangay’daki fabrikasında işten çıkarmalara başladığı söyleniyor.

Bloomberg’ün konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre Tesla, bu hafta başında akü montaj hatlarındaki bazı çalışanlara kararı bildirmeye başladı. 

Söz konusu kişiler, bazılarına damgalama, boyama veya genel montaj gibi başka bir atölyeye geçme seçeneği sunulduğunu söyledi. Kaç işçinin işten çıkarılacağı ya da işten çıkarmaların ardındaki özel nedenler ise net değil.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg, Atom Finance, Atom Finance 2

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti