Borsa Haberleri

Tesla Yatırımcı Günü: Tarihi Master Plan Ne Olacak?

February 27, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Tesla Yatırımcı Günü: Tarihi Master Plan Ne Olacak?

Tesla (TSLA) 1 Mart’ta yatırımcı günü etkinliği düzenleyecek. Bu tarih, elektrikli araç devi için yılın en önemli günlerinden biri olmaya aday.

Tesla’nın ana planının üçüncü kısmı, bu etkinliğin en önemli bölümlerinden biri olacak. Planın birinci kısmı 2006’da, ikinci kısmı ise 2016’da hayata geçirilmişti.

Ana plan kapsamına alınabilecek konular şu şekilde: yeni nesil Tesla Roadster, Cybertruck, yeni araç platformu, otonom sürüş uygulamaları, enerji depolama girişimleri, daha ucuz elektrikli araçlar, şarj dolum ağı gelir potansiyeli ve Tesla robotu.

Evercore ISI: Analist Chris McNally; robot taksiler, sürüş mesafelerini kısaltacak paylaşımlı yolculuklar, mega paket piller ve geri dönüşüm hedefleri konusunda yeni bilgiler edinmeyi bekliyor.

Tesla (TSLA)’nın yatırımcı günü açıklamalarına sıkı hazırlandığını düşünen Oppenheimer, elektrikli araç devinin maliyet düşürme çalışmaları, imalat verimliliği, düşük maliyetli binek araç ve Semi gibi yeni ürünlerin ilerleme durumu konularında ayrıntılı incelemeler yaptığını ve FSD ile ilgili olarak daha kapsamlı bir bilgilendirme yapacağını belirtti.

Bernstein: Yatırımcı Günü’nde yeni nesil araç platformu hakkında bazı yeni bilgiler verilme olasılığını yüksek gören Bernstein ise, ayıların (Tesla’nın düşeceğini düşünen yatırımcılar) zamanlama konusundaki endişelerinin Tesla tarafından yeterli düzeyde giderilip giderilmeyeceğinin henüz belli olmadığını kaydetti.

Goldman Sachs: GS, Elon Musk’tan sürdürülebilir enerjiye geçişte dünyanın nelere ihtiyaç duyduğunu ana hatlarıyla ele almasını bekliyor. Ele alınması beklenen diğer önemli konular ise FSD, Optimus robotu, FVÖK marjları/operasyonel kaldıraç sermaye tahsisi dâhil finansal faktörler ve enerji depolama.

● Kurumdan yapılan açıklamada, “Sürdürülebilir enerjiye geçişin ve Tesla’nın enerji segmentindeki görünümünün etkinlikte en öne çıkan konular arasında olmasını bekliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Enerji segmentine ilişkin toplam erişilebilir pazarın otomotivden daha büyük olabileceğini vurgulayan Tesla, şebeke ölçeğindeki Megapack ürünü için Lathrop Kaliforniya’da 40 GWh’lik bir megafabrika kurma çalışmalarına devam ettiklerini açıkladı.

Tesla Yatırımcı Günü: Tarihi Master Plan Ne Olacak?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha