Tesla

Tesla ve Baidu Neden Yükseliyor?

April 29, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Tesla ve Baidu Neden Yükseliyor?

ABD’li elektrikli araç üreticisi Tesla (TSLA) Çin’in önde gelen teknoloji şirketi Baidu (BIDU) ile, internet devinin haritalama ve navigasyon işlevleri aracılığıyla Çin’de gelişmiş tam otonom sürüş (FSD) özelliklerini uygulamak için bir anlaşma yaptı.

The Wall Street Journal’a göre dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi, CEO Elon Musk’ın önemli bir odak noktası olarak lanse ettiği FSD hizmetlerini Baidu tarafından sağlanan şerit düzeyinde navigasyon ve haritalama kullanarak sunmayı planlıyor.

Söz konusu ortaklığın duyurulmasının ardından piyasa öncesi işlemlerde Tesla hisseleri 7%, Baidu hisseleri de 6% değer kazandı. 

Ortaklık haberi, Baidu’nun Tesla araçlarının önümüzdeki ay Baidu haritalarını entegre edeceğini söylemesinden sadece bir hafta sonra, Musk’ın geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirdiği Çin ziyaretinin ardından geldi.

Baidu ile yapılan ortaklık, Tesla’nın Çin’in kamuya açık yollarında veri toplamaya erişim elde etmede önemli bir düzenleyici engeli aşmasına ve artık ülkede FSD teknolojisini potansiyel olarak sunmasına olanak tanıyor.

Musk kısa bir süre önce, Tesla’nın zayıf talep ve araç satışlarında artan rekabetle boğuştuğu bu yıl FSD’ye yönelik daha büyük bir atılımın sinyallerini vermişti. Musk ayrıca, Tesla’nın tamamen otonom bir araç olan ilk robotaksisinin bu yılın ağustos ayında tanıtılacağını iddia etmişti.

Baidu için Tesla ile yapılan anlaşma, internet devi için daha fazla yazılım kullanımı ve veri toplama anlamına geliyor. Çinli devin hâlihazırda Xiaomi (XIACY) ve Huawei ile elektrikli araç ortaklıkları var.

Tesla ve Baidu Neden Yükseliyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investing