Tesla

Tesla, Teksas’ta Lityum Rafinerisi İnşa Edecek

May 9, 2023 • 1 dakika okuma süresi
Tesla, Teksas’ta Lityum Rafinerisi İnşa Edecek

Kuzey Amerika’daki tüm otomobil üreticileri lityumlarını dış bir kaynaktan elde ediyor ancak Tesla (TSLA) bunu değiştirecek bir adım attı. 

Elektrikli otomobil devi, Teksas’ın Corpus Christi bölgesinde 375 milyon dolarlık lityum rafinerisinin temelini atmaya hazırlanıyor. 

Peki, lityumun önemi ne? Lityum iyon piller, yüksek bir güç-ağırlık oranına ve yüksek enerji verimliliğine sahip. Bu da pillerin çok fazla enerji tuttuğu anlamına geliyor ve elektrikli otomobiller için hayati bir önem taşıyor. 

Tesla’nın bu hamlesi, ana odağı olan otomobil üretiminden ham maddelere doğru genişlemesine ve tedarik zinciri üzerindeki yükü hafifleterek iddialı satış hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacak. 

Bas bas paraları lityuma: CEO Elon Musk, daha önce lityum rafinerisi sürecini “para basmaya” benzetmişti. Musk, yeni Tesla lityum rafinerisinin 2025’e kadar 1 milyon elektrikli araç oluşturmaya yetecek kadar lityum üreteceğini öngörüyor. 

Tesla, Teksas’ta Lityum Rafinerisi İnşa Edecek

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha