Tesla

Tesla Son 1,5 Yılın Dip Seviyesinde: Wall Street Pek İyimser Değil

April 18, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Tesla Son 1,5 Yılın Dip Seviyesinde: Wall Street Pek İyimser Değil

Elon Musk’ın elektrikli araç şirketi Tesla (TSLA), bu aralar pek iyi günler geçirmiyor desek yalan olmaz. Çinli şirketlerin rekabeti, işten çıkarmalar ve planlardaki değişiklikler gibi gelişmeler de Wall Street’in şirkete olan iyimserliğini büyük ölçüde azalttı.

Deutsche Bank, bugün Tesla’ya yönelik “gözle görülür riske” atıfta bulunarak hissenin “AL” notunu “TUT” seviyesine düşürdü. Dahası banka, TSLA’nın hedef fiyatını da 180 dolardan 123 dolara indirdi. 

Söz konusu gelişmenin ardından Tesla hissesi 3%’e yakın değer kaybederek en son 2023’ün başındaki seviyelerine kadar geriledi. 

Deutsche Bank, Model 2’nin piyasaya sürülme olasılığının ve şirketin stratejik önceliğini Robotaxi olarak değiştirmesinin ardından, “otonomi için fazla çaba sarf etmenin” önemli bir risk olduğuna inanıyor.

Deutsche Bank daha önce yatırımcıları 2025 yılına kadar Tesla’nın teslimatları, fiyatlandırması ve kazançları üzerindeki aşağı yönlü riskler konusunda uyarmıştı.

Model 2’nin piyasaya sürülmesinin Tesla’nın 2026 tahminleri üzerinde önemli bir kazanç ve serbest nakit akışı baskısı yaratacağına ve “şirketin geleceğini Tesla’nın önemli bir teknolojik, düzenleyici ve operasyonel zorluğu temsil eden tam sürücüsüz otonominin kodunu kırmasına bağlı hale getireceğine” inanılıyor.

Tesla Son 1,5 Yılın Dip Seviyesinde: Wall Street Pek İyimser Değil

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investing