Tesla

Tesla, Şarj Ağına 500 Milyon Dolar Harcama Yapacak

May 13, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Tesla, Şarj Ağına 500 Milyon Dolar Harcama Yapacak

CEO Elon Musk, çalışanları aniden işten çıkardıktan günler sonra Tesla’nın (TSLA) hızlı şarj ağını genişletmek için bu yıl 500 milyon dolardan fazla harcama yapacağını açıkladı.

Musk, X platformunda yaptığı paylaşımda, “Tesla, bu yıl binlerce YENİ şarj cihazı inşa etmek ve Supercharger ağımızı genişletmek için 500 milyon doların üzerinde harcama yapacak. Bu miktar sadece yeni sahalar ve güncellemeler için, çok daha yüksek olan operasyon maliyetlerini saymıyorum.” ifadelerini kullandı. 

Geçen haftaki işten çıkarmaların ardından Musk, Tesla’nın Supercharger ağını genişletmeyi planladığını ancak yeni yerler için daha yavaş bir hızda hareket edeceğini söylemişti.

Geçtiğimiz yıl boyunca birçok elektrikli araç üreticisi Tesla’nın Kuzey Amerika Şarj Standardını benimseyerek, şirketin süper şarj cihazlarını rakip Kombine Şarj Sistemi pahasına endüstri standardı olmaya yaklaştırıyor.

Ancak Musk’ın elektrikli araç şarj ekibinin sayısını azaltması yeni hızlı şarj istasyonları kurma planlarını altüst ederken, Başkan Joe Biden’ın ABD otoyollarını elektrikli hale getirme çabalarını da geciktirebilir.

Biden yönetimi, Ulusal Elektrikli Araç Altyapısı programının bir parçası olarak 500 bin adet elektrikli araç şarj cihazı inşa etmek için eyaletlere beş yıl içinde 5 milyar dolar dağıttı ve Tesla şimdiye kadar bu federal fonların en büyük kazananları arasında yer aldı.

Tesla, Şarj Ağına 500 Milyon Dolar Harcama Yapacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters