Tesla

Tesla, Robotaksisi için Bu Şirketlerle Ortaklık Kurabilir

Tesla, Robotaksisi için Bu Şirketlerle Ortaklık Kurabilir
Google News Icon Takip Et

Jefferies, ABD’li elektrikli araç devi Tesla (TSLA) ve diğer otonom araç geliştiricilerinin bu pazarda zirveye ulaşmak amacıyla Uber (UBER) ve Lyft (LYFT) gibi araç paylaşım şirketleriyle ortaklık kurabileceğini düşünüyor.

Jefferies’in robot taksilerin birim ekonomisi üzerine yaptığı anket ve analiz, özellikle indirimli robot taksilere yönelik güçlü tüketici talebine işaret ediyor: ABD’deki araç paylaşımı uygulaması kullanıcılarının 73%’ünün bir robot taksi kullanmayı düşüneceğini tespit eden analistler, fiyatın da önemli bir faktör olduğunu belirtiyor.

Ayrıca Uber ve Lyft ile ortaklık kurmanın önemli ekonomik avantajlar sunduğunu da gören Jefferies, yolculuk başına brüt kârın, bağımsız bir filoya kıyasla yolculuk paylaşımı şirketleriyle ortak olan bir robotaksi filosu için 22% daha yüksek olabileceğini tahmin ediyor.

Bunun nedeni de araç paylaşım şirketlerinin hâlihazırda lojistik ve fiyatlandırma uzmanlığına sahip olması ve bir robotaksi ortaklığının mevcut yüksek kullanımlı filolarından yararlanmalarına izin vermesi.

Sigorta maliyetleri de bu öngörde bir diğer önemli faktör. Jefferies, sigortanın robot taksi filoları için en büyük gider olacağını ve daha düşük kullanım oranlarına sahip bağımsız filoların yolculuk başına daha da yüksek sigorta maliyetleriyle karşılaşacağını tahmin ediyor.

Jefferies, hem Tesla hem de General Motors (GM) için “Araç paylaşım sağlayıcılarıyla ortaklık en mantıklı yaklaşım gibi görünüyor.” diyor.  

Tesla’nın 8 Ağustos için planlanan etkinliğinde robotaksi stratejisini açıklaması bekleniyor ve Jefferies analistleri, düşük maliyetli Tesla Network konseptinin ek kapasite için araç paylaşımıyla birleştirildiğinde en verimli olabileceğini öne sürüyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investing