Bültenler

Tesla, Robot Yarışında Geri Kalmıyor

August 24, 2021 • 3 dakika okuma süresi
Tesla, Robot Yarışında Geri Kalmıyor

Tesla, Yapay Zeka Günü (Artificial Intelligence Day) Etkinliğinde İnsansı Robotu Tesla Bot’u Tanıttı

Hiç sıkıcı ev işlerinin tamamından kurtulmanı sağlayacak bir robot sahibi olmayı diledin mi? Cevabın “evet” olsa gerek! Elon Musk da aynı hisleri paylaşıyor olacak ki, bu konuda bir aksiyon aldı bile! Geçtiğimiz gün Tesla’nın Artificial Intelligence (AI) Day etkinliğinde insanların günlük hayatını kolaylaştıracak insansı robotunu tanıtan Elon Musk, robotun isminin “Tesla Bot” olacağını açıkladı.

🤖Tesla Bot Ne Yapacak?

Tesla Bot’un birincil amacı “sıkıcı, tekrarlayan ve tehlikeligörevleri yerine getirmek olacak. Tesla Bot, bir anahtarla arabalara cıvata takmak veya mağazalardan yiyecek almak gibi görevleri yerine getirebilecek dost canlısı bir robot olacak. Yani, herkesin bir Tesla Bot’a ihtiyacı olduğu kesin!

🦾Tesla Bot Nasıl Görünecek?

Tesla Bot, yaklaşık 1 metre 70 santim boyunda ve 56 kilogram ağırlığında olacak ve gerçek bir insana benzeyecek. Robotun beş parmağı bile olacak! Robotun kafasına sekiz kamera takılacak ve kullanımına yardımcı bilgiler için de ayrı bir ekrana sahip olacak. Ayrıca Tesla mühendisleri, robota üst düzey hareket işlevselliği kazandırmak için 40 mekanik aktüatör monte etmeyi planlıyor.

🦿Bir Adım Gerisi

Bir robotik teknolojileri girişimi olan Boston Dynamics, geçtiğimiz günlerde Atlas robot modelinin yeni bir videosunu yayınlamıştı. Paylaşılan videoda yer alan iki Atlas robotu; rahatlıkla engelleri aşıyor, merdiven inip çıkıyor ve hatta ters taklalar atabiliyordu! Elon Musk da bu yarışa bir an önce dahil olmak istemiş olacak ki Tesla’nın dün gerçekleşen Artificial Intelligence (AI) Day etkinliğinde Tesla Bot’u tanıttı. Üstelik bu tanıtımı bir prototiple ya da videoyla yapmak şöyle dursun, robot kostümü giymiş bir aktörün breakdans gösterisi ile gerçekleştirdi!

❗️Neden Önemli? 

Tesla Bot başarılı bir şekilde geliştirilip piyasaya sürüldüğü takdirde, gücündeki açıkları doldurup kıtlığı azaltabilir ve ekonomiyi derinden etkileyebilir.

🧐Tesla Bot Gerçekten Hayata Geçecek mi? Tesla, 2022‘de gerçek bir prototipi piyasaya sürmeyi umuyor. Yani bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini bekleyip hep birlikte göreceğiz!

📊Peki, TSLA N’apıyor?

TSLA hisseleri pazartesi gününü %3,83 artışla 706,37 dolardan kapattı.