Borsa Haberleri

Tesla Özel: İnsan mı Suçlu, Yoksa Makineler mi?

November 7, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Tesla Özel: İnsan mı Suçlu, Yoksa Makineler mi?

●    Otomatik pilotta çalışan bir Tesla aracının neden olduğu ölümlü kazaya ilişkin olarak Los Angeles’ta açılan taksirle adam öldürme davası, hukuk uzmanlarına göre kısmen otonom sürüş yapan bir araçtaki insan sürücünün yasal sorumluluğuna yönelik ilk dava niteliğinde.

●   15 Kasım’da görülmeye başlaması beklenen davada, Tesla’nın kurucusu Elon Musk’ın tam otonom sürüşe geçişte yeni bir adım olarak bahsettiği sistemin daha detaylı incelendiği bu dönemde, Tesla’nın Otomatik Pilot işlevi nedeniyle yaşanan kazalara ilişkin hukuki süreç mahkemeye taşınmış oluyor.

● Sürücülerin dikkatini dağıtarak kazalara ve ölümlere neden olduğu düşünülen Tesla, iddiaların ve Otomatik Pilot işlevi eleştirilerinin odağında.

● “Bu kimin hatası, insanın mı yoksa makinenin mi?” Georgetown University hukuk fakültesi doçentliğini yapan ve uzmanlık alanı otonom araçlara ilişkin mevzuat olan Edward Walters, konuya ilişkin olarak şu açıklamalarda bulundu: “Görevin belirli bölümleri Tesla tarafından gerçekleştirildiğinden insan sürücünün hatalarını ispatlamak oldukça zor olacak.”

● Hızlanmayı, frenlemeyi ve direksiyonu kontrol edebilen Otomatik Pilot sistemi, çarpışma sırasında devredeydi.

● Hukuk uzmanlarına göre, bugüne kadar herhangi bir ceza almayan Tesla’nın ceza davasında sanık kürsüsüne çıkma olasılığı yüksek.

Tesla Özel: İnsan mı Suçlu, Yoksa Makineler mi?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters