Amazon

Tesla, Muhteşem Yedili’ye Yetişemiyor

January 29, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Tesla, Muhteşem Yedili’ye Yetişemiyor

2022’deki karanlık günleri geride bırakan teknoloji sektörü, bir kez daha yatırımcıların gözüne girdi. Piyasa değeri en yüksek yedi teknoloji şirketinden oluşan Muhteşem Yedili kulübü de 2024’te yukarı yönlü bir performans gösteriyor ama bir istisna dışında: Tesla (TSLA). 

Elektrikli araç devi, geçen yıl borsa performansının öncüleri arasında yer alan Muhteşem Yedili’nin altında bir performans gösteriyor. Arkadaşlarına yetişmekte zorlanan Tesla, son dört haftada 26% değer kaybederek mayıs ayından bu yana en düşük seviyesine geriledi. 

Şirket hissesi, Tesla’nın beklentilerin oldukça altında kalan ve yatırımcısını hayal kırıklığına uğratan bilançosundan da büyük bir darbe aldı: TSLA, perşembe günü 12% gerileyerek son bir yılın en kötü günlük performansına imza attı. 

Tesla, Muhteşem Yedili’ye Yetişemiyor

Alphabet (GOOGL), Amazon (AMZN), Apple (AAPL), Meta Platforms (META), Microsoft (MSFT) ve Nvidia (NVDA) ise ocak ayında ortalama 9,3% değer kazandı. Apple, 0,06% düşüşle kırmızıda seyreden diğer tek hisse senedi oldu.

Microsoft, Meta ve Nvidia, ilk ayını tamamlamaya hazırlandığımız 2024’te yapay zekâ coşkusundan beslenerek rekorlar tazeledi. Hatta Microsoft, geçtiğimiz hafta 3 trilyon dolar piyasa değerine sahip ikinci ABD şirketi oldu. 

⚠️ “Tren Enkazı” Bilanço

Tesla’nın yöneticileri, bilanço açıklamasında net bir hedef belirtmeden, büyümenin 2024’te geçen yıla göre daha fazla yavaşlayabileceği konusunda uyardı. Elon Musk, şirketin 2025’in sonuna doğru yeni bir düşük maliyetli araç modeli üretmeye başlayacağını söyledi.

Şirketin en iddialı boğalarından (artış beklentisi) bazıları bile Tesla’nın rakamları bu denli ıskalaması karşısında dehşete düştü. Açık sözlü bir Tesla savunucusu olan Wedbush Securities analisti Dan Ives, müşterilere gönderdiği bir notta bilanço sonrası açıklamaları bir “tren enkazı” olarak nitelendirdi ve şirketin rakamlarına ilişkin iyimser beklentileri konusunda “çok yanıldığını” söyledi.

Tesla hisseleri, geçtiğimiz yıllarda elektrikli otomobillere olan taleple birlikte birer birer basamakları tırmanıyordu. Elektrikli araç üreticisinin dev büyüme potansiyeline sahip bir pazarda baskın bir oyuncu olması, yatırımcıların hisseyi önde gelen teknoloji şirketleriyle aynı seviyede zengin bir değerlemeyle kutsamasına yol açtı. 

FactSet’e göre Tesla son 12 aydaki kazancının 42 katından işlem görürken, Microsoft 39 katından işlem görüyor. Ford Motor (F) ve General Motors (GM) gibi otomobil hisselerinde bu rakamlar ise sırasıyla 7,5 ve 5 seviyelerinde.

Hyundai Motor ve iştiraki Kia gibi rakip otomobil üreticileri ABD elektrikli otomobil pazarında Tesla’ya rakip olarak öne çıkmaya başlarken analistler, Tesla’nın teknoloji lideri olarak şöhretinin şimdi hissesinin aleyhine çalıştığını söylüyor.

GLJ Research analistleri müşterilerine gönderdikleri bir notta, Tesla’nın bilançosunun ve açıkladığı tahminlerin “zorlu bir mücadele içinde olan bir otomobil şirketinden başka bir şey olmadığını gösterdiğini” söyledi. 

Bu görünüm karşısında Tesla, Wall Street’teki yatırımcılar ve analistler arasında tartışmalı bir hisse olmaya devam ediyor. Hisseyi inceleyen 49 Wall Street analistinden 19’u TSLA’yı “AL” olarak değerlendirirken, geri kalanlar “NÖTR” veya negatif bir nota sahip. 

Analist tahminlerine göre, Tesla için belirlenen 221,25 dolarlık konsensüs hedef fiyat, cuma günkü kapanış fiyatı olan 183,25 doların yaklaşık 21% üzerinde.

🇨🇳 Artan Çin Rekabeti Baskısı 

Tesla, Muhteşem Yedili’ye Yetişemiyor

Tesla elektrikli araç şirketleri arasında ilk akla gelen isim olsa da artık BYD (BYDDY), Nio (NIO) ve XPeng (XPEV) gibi Çin’den dörtnala atağa kalkan üreticilerin zorlu rekabetiyle de karşı karşıya. 

Çin’in elektrikli araç pazarındaki güçlü rekabet, yerel üreticileri Tesla’nın henüz ülkede sunmadığı ileri teknolojiye sahip araçları daha düşük fiyatlarla satmaya iterek ABD’li şirketi zorlamaya devam ediyor.

Şirketler artık ağırlıklı olarak sürüş menzili konusunda rekabet etmiyor. Bunun yerine, yeni modelleri hızlı bir şekilde piyasaya sürerken bir dizi özelliği bir araya getiriyorlar; araç içi projektörler, buzdolapları ve sürücü asistanı bunlardan birkaçı.

Tesla’nın araçları bu aksesuarlarla birlikte gelmiyor ve Elon Musk’ın şirketi şu anda Çin’de sürücü destek teknolojisinin yalnızca sınırlı bir versiyonunu sunuyor.

Danışmanlık şirketi Jevons Global’in CIO’su ve kurucusu Kingsley Jones, Çinli elektrikli araç üreticilerinin artan rekabeti nedeniyle Tesla hissesi konusunda iyimserliği kaybeden isimler arasında.

Jones, “Eğer Tesla model yelpazesini gerçekten genişletemezse ve fiyatlarını düşüremezse, o zaman sorun yaşayacaklarını düşünüyorum çünkü Çin, ABD dışındaki pazar fırsatlarını gerçekten tüketecek.” ifadelerini kullanıyor. 

Jones, Tesla’nın hem fiyatlarını hem de maliyetlerini düşürmediği sürece ABD’de marj baskısıyla karşı karşıya kalacağını da sözlerine ekliyor.

Tesla, Muhteşem Yedili’ye Yetişemiyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Wall Street Journal, CNBC