Nvidia

Tesla mı? Nvidia mı? Yapay Zeka Rekabetinde Kim Galip Gelecek?

October 7, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Tesla mı? Nvidia mı? Yapay Zeka Rekabetinde Kim Galip Gelecek?

Truist Securities’e göre teknolojinin bir sonraki adımı olarak tanımlanan yapay zekâ hâlâ gelişim sürecinde. Ancak bu alan, girişimciler ve kullanıcılar için önemli büyüme fırsatları sunuyor. 

Firmanın analistleri 30 Eylül tarihli bir araştırma notunda, son birkaç yılda yapay zekâda büyük ilerleme kaydedildiğini ve çok sayıda endüstrinin de bu teknolojiyi benimsediğinden bahsetti. 

Truist analistlerinin yapay zekâ alanındaki gelişmelerine dikkat çektiği iki isim ise: Tesla (TSLA) ve Nvidia (NVDA)

Tesla, Yapay Zeka Alanında Sağlam Adımlarla İlerliyor!

Truist Securities analistleri, Tesla (TSLA)’yı yapay zekâ alanındaki çalışmalarının henüz yeterince takdir görmediğinden bahsetti. Konuya ilişkin yapılan açıklamada “Yatırımcıların Tesla!nın yapay zekâ çalışmalarından tam anlamıyla haberdar olmadığına inanıyoruz.” sözleri yer aldı. 

Truist, Tesla’nın gelişmiş sürücü yardım sistemlerinin bugüne kadarki en başarılı yapay zekâ uygulamalarından biri olduğunu söyledi. Bu sistemlerde otomatik acil frenleme ve uyarlanabilir hız sabitleyici gibi özellikler mevcut. 

Ayrıca analistler, Tesla’nın sistemlerini doğrudan Nvidia (NVDA)’dan satın alma seçeneğine sahip olmasına rağmen yapay zekâyı potansiyel faaliyet gösterebileceği rekabetçi bir alan olarak gördüğünü de ekledi. 

Truist TSLA için “AL” notu ve mevcut değerinden 38%’lik artışı temsilen 333 dolarlık bir fiyat hedefi verdi. Bu fiyat, hissede hedefi olan diğer analistlerin tahminlerinden biraz daha yüksek. FactSet’e göre analistlerin 64%’ü, hisse senedi üzerinde “AL” notuna ve ortalama 311 dolar fiyat hedefine sahip. 

Nvidia Yapay Zeka Alanındaki Lider Konumunu Koruyor!

Nvidia (NVDA), özellikle yapay zekâda kullanılan çipleri tasarlayan veri merkezi işindeki çalışmalarıyla bu alanda kayda değer başarılar elde etti. Truist’e göre bu işteki büyüme son yıllarda 200%’e kadar yükseldi ve bu yıl tahminî 15 milyar dolara ulaştı. 

Truist, “Şirketin bu pazardaki yerinin GPU’lardaki ve diğer yeni ürünlerindeki güçlü konumunun ve inovasyon kültürünün yanı sıra yazılım geliştirme araçları ve görev ekosisteminin bir sonucu olduğunu düşünüyoruz.” dedi. 

Firma, NVDA’ya “AL” notu ve 198 dolarlık bir fiyat hedefi verdi. Bu hedef, hissenin değerinde yaklaşık %50 oranında bir artış anlamına geliyor. 

FactSet’e göre ise hisse senedini kapsayan analistlerin %73’ü NVDA için “AL” notuna ve %51 artış anlamına gelen ortalama 199 dolar fiyat hedefine sahip.

Tesla mı? Nvidia mı? Yapay Zeka Rekabetinde Kim Galip Gelecek?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı