Tesla

Tesla, Küresel Fiyat İndirimlerine Gitti

April 22, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Tesla, Küresel Fiyat İndirimlerine Gitti

Elektrikli araç devi Tesla (TSLA), düşen satışlar ve elektrikli araçlar için özellikle Çin’de yoğunlaşan fiyat savaşı ile boğuşurken, ABD’deki fiyat indirimlerinin ardından Çin ve Almanya da dahil olmak üzere bir dizi büyük pazarında fiyatları düşürdü.

Yeni fiyat indirimleri, milyarder CEO Elon Musk liderliğindeki Tesla’nın bu ay ilk çeyrekte küresel araç teslimatlarının yaklaşık dört yıldır ilk kez düştüğünü bildirmesinin ardından geldi.

Musk, dün X’te yaptığı bir paylaşımda “Tesla fiyatları, üretimi taleple eşleştirmek için sık sık değişmelidir.” dedi.

Elektrikli araç pazarının lideri Tesla, bir yıl önce kâr marjları pahasına agresif bir şekilde fiyatları düşürerek elektrikli araç fiyat savaşını ateşlemişti.

Şirket dün resmi web sitesinde yaptığı açıklamada, yenilenen Model 3’ün Çin’deki başlangıç fiyatını 1.930 dolar (14 bin yuan) düşürerek 32 bin dolara (231 bin 900 yuan) indirdi. Almanya’da ise Model 3’ün arkadan itişli fiyatı şubat ayından beri geçerli olan 42 bin 990 avrodan 40 bin 990 avroya düşürüldü.

Bir Tesla sözcüsü, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’daki diğer birçok ülkede de fiyat indirimleri olduğunu söyledi.

Model Y, Model X ve Model S araçlarının ABD fiyatları, cuma günü 2 bin dolar düşürülmüş ve cumartesi günü Tesla, otonom sürücü asistanı yazılımının fiyatını ABD’de 12 bin dolardan 8 bin dolara indirmişti.

Dünyanın en büyük otomobil pazarı olan Çin’deki rakipleri daha ucuz modelleri piyasaya sürerken, Tesla yüksek faiz oranlarının tüketicilerin büyük bütçeli ürünlere olan iştahını azaltması nedeniyle eskiyen modellerini yenilemekte yavaş kaldı.

Tesla, Küresel Fiyat İndirimlerine Gitti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters