Borsa Haberleri

Tesla İlk Semi Teslimatlarına Hazırlanıyor!

November 28, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Tesla İlk Semi Teslimatlarına Hazırlanıyor!

Elon Musk, Tesla (TSLA) ekibinin 37 ton ağırlığında bir Tesla Semi ile yaklaşık 800 km’lik bir sürüşü tamamladığını açıkladı. Class 8 girişinin 30 dakikada 70%’e kadar şarj olanağı sağlayacağı ve tüketimin km başına 1,25 kWh’den daha az olacağı tahmin ediliyor.

● Semi kamyon, arka aksta bulunan ve 5% eğimli bir yokuşta saatte yaklaşık 100 km hız sağlayabilen dört bağımsız motordan güç alıyor. Sürüklenme katsayısı 0,36 iken, ortalama kamyon-römork bileşik katsayısının 6,08 olduğu ifade ediliyor.

● Tesla (TSLA)’nın hedefi 2024 yılında 50 bin adet Tesla Semi üretmek. Bu rakam, sektörün ağır sıkleti olan Freightliner’ın yakın zamanda yılda 70 ile 100 bin arasında kamyon satışı yaptığı Class 8 pazarı için etkileyici olacak.

● Elektrikli kamyonu alan ilk müşterilerden birinin PepsiCo (PEP) olması bekleniyor. Bununla birlikte teslimat işinde elektrikli kamyon kullanmayı planlayan tek içecek şirketi tabii ki PepsiCo değil.

● BYD Company (BYDDF) ve Nikola (NKLA) şirketlerine elektrikli kamyon siparişleri veren Anheuser-Busch InBev (BUD), Semi için TSLA’ya ön ödeme yaptı.

Tesla İlk Semi Teslimatlarına Hazırlanıyor!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha