Borsa Haberleri

“Tesla ile Rekabet Edemezler!” – Analistlerden Tesla Yatırımcı Günü Yorumları

March 3, 2023 • 2 dakika okuma süresi
“Tesla ile Rekabet Edemezler!” – Analistlerden Tesla Yatırımcı Günü Yorumları

Morgan Stanley’den yapılan açıklamada, Tesla (TSLA)’nın dikey entegrasyon alanındaki cesur çabalarının karşılığını bugün çok pahalı olan elektrikli araçlar ile alacağını kaydetti.

Analist Adam Jonas, “Giga Austin’de gerçekleştirilen yatırımcı gününün sonunda kendimize şu soruyu sorduk: Elektrikli araçlar için bir üretim üssü ve sabit depolama alanı kurulması için 170 milyar doların üzerinde bir yatırım planı olan Tesla ile hangi rakipleri yarışabilir?

Jonas, böyle bir değerlendirme yapmanın eski otomobil üreticileri açısından korkutucu olabileceğini düşünüyor.

Analist, “TSLA, aynı zamanda işletme giderlerinde bir disiplin uygulayarak bugün açıkladığı maliyet hedeflerini tutturabilirse, eski otomobil üreticilerinin elektrikli araç kârlılığı açısından TSLA ile rekabet edebilmesinin pek mümkün olmadığını görüyoruz.” ifadelerini kullandı. General Motors (GM), Ford (F), Toyota (TM), Honda (HMC), Volkswagen (VLKAF), Mercedes-Benz (MBG), BMW (BMW), Nissan (NSANY) ve Stellantis (STLA) şirketlerinin tümü elektrikleştirme girişimlerine yoğun harcama yapıyor.

Wedbush Securities’ten yapılan açıklamada, Tesla (TSLA)’nın yaptığı sunumun, şirketi bugün ve gelecekte elektrikli araç lideri yapmak üzere atılan temelin bir vitrini niteliğinde olduğu belirtildi.

Analist Dan Ives, “Yatırımcılar açısından değerlendirildiğinde, Tesla’nın küresel çaptaki net yayılma alanı ve ölçeğini gösteren geçen geceki etkinlik, elektrikli araçların üretimi ve ölçeklendirilmesi konusunda Tesla’nın otomotiv sektöründeki diğer şirketlerden ne kadar önde olduğuna dair apaçık bir gösterge.” ifadelerini kullandı.

Citi analisti Itay Michaelo ise, Tesla (TSLA) yeni nesil elektrikli araç platformu için maliyetleri 50% düşürme hedefi olduğunu doğrulasa da, yeni platformla ilgili detayların verilmemesinin yatırımcılara büyük olasılıkla bir hayal kırıklığı olarak yansıyacağını belirtti.

“Tesla ile Rekabet Edemezler!” - Analistlerden Tesla Yatırımcı Günü Yorumları

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha