Borsa Haberleri

Tesla İkinci Çeyrek Bilançosunu Paylaşacak

July 20, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Tesla İkinci Çeyrek Bilançosunu Paylaşacak

Tesla (TSLA), Şanghay’daki Covid-19 kısıtlamalarının sona erdiği ve üretimin devam ettiği çeyreğe dair kazanç raporlarını çarşamba günü bildirecek. Şirketin mali tablolarına yönelik yapılan 16,9 milyar dolarlık gelir ve 1,80 dolarlık hisse başı kâr beklentileri de söz konusu raporun ardından karşılık bulacak. Şirketin hisseleri son kazanç raporunun ardından analistler tarafından yapılan hisse başına kâr tahminlerinin büyük bir çoğunluğunun gerisinde kaldı. Q2 satışlarına dair rakamları daha önce bildiren elektrikli araç üreticisinin önümüzdeki dönemde üretim oranlarını ve diğer mali verilerini açıklaması bekleniyor. Wedbush Securities, Tesla’nın kısıtlamalara rağmen teslimatlarını 50% oranında artıracağını tahmin ediyor. 

Tesla’nın Üç Aylık Nakit Akış Performansını Bildirmesi Bekleniyor

Elektrikli araç üreticisinin geride bıraktığımız üç aylık döneme ait kazançlarını yakın zamanda bildirmesi bekleniyor. Tesla, daha önceki kazanç raporlarında analist beklentilerinin altında kaldı. Önümüzdeki dönemde açıklanacak rakamlar sonucunda şirketin; çalışma oranları, kâr marjı ve nakit akış performansı hakkındaki detaylar ortaya çıkacak. Çin’deki kısıtlamalar ve tedarik zincirindeki sorunlara rağmen operasyonlarına hız kesmeden devam eden Tesla’nın Berlin ve Austin dışındaki üretim alanlarına odaklanacağı düşünülüyor. Tesla araçlarının fiyatları geçen yıla göre 25% ile 30% arasında artış gösterdi. Wedbush Securities’e göre Çin’deki iki aylık kapanmanın son ermesine bağlı olarak şirketin araç teslimatları yaklaşık 50% artacak. 

EV Üreticisinin Son Kazançları Analist Tahminlerinin Gerisinde Kaldı

Tesla, kısıtlamaların olduğu döneme ait rakamların yer aldığı ilk çeyrek kazanç raporlarında analist beklentilerinin altında kaldı. Şirket için yapılan hisse başına kâr tahminlerinin ezici bir çoğunluğu aşağı yönlü oldu. İkinci çeyrekte TSLA için 16,9 milyar dolarlık gelir ve 1,80 dolarlık hisse başına kâr beklentisi bulunuyor. EV üreticisi çarşamba günü ikinci çeyrek kazançlarını bildirecek. Şirketin üç aylık döneme ait performansının hangi yönde olacağı yatırımcılar ve sektör tarafından merakla bekleniyor. 

Tesla İkinci Çeyrek Bilançosunu Paylaşacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı