Borsa Haberleri

Tesla Hisseleri Neden Düşüyor?

Haziran 6, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Tesla Hisseleri Neden Düşüyor?

Elon Musk cumartesi günü yaptığı açıklamada, elektrikli araç üreticisinin toplam çalışan sayısının önümüzdeki 12 ay içinde artacağını belirtti. Ancak Tesla (TSLA) şu anda maaşlı personel sayısında 10%’luk işten çıkarmaları kapsayan bir değişikliğe gidiyor.

Şirketin diğer yan kuruluşları da dahil olmak üzere neredeyse 100.000 çalışanı bulunuyor.

Musk, çalışanlara gönderilen bir e-postada, Tesla’nın birçok alanda “fazla” personeli olduğu için maaşlı çalışan sayısını %10 azaltacağını söyledi. CEO, aynı zamanda “saatlik çalışan sayısı artacak.” dedi.

Ayrıca Musk, çalışanlarına, haftada en az 40 saat ofise geri dönmelerini istediği bir ültimatom da verdi. Bu kurala uymayan çalışanların istifa ettiği varsayılacak. Öte yandan Musk, kadrosuz çalışan sayısında tam tersi olarak bir artışa gitmeyi planlıyor. 

Musk son olarak, Tesla’nın AI gününün 30 Eylül’e ertelendiğini ve şirketin önceliği olan insansı robot Optimus’un bir prototipinin o zamana kadar hazır olabileceğini de açıkladı. Optimus’un gelecek yıl piyasaya sürülmesi planlanıyor. 

Musk’ın bu açıklamalarından sonra Tesla hisseleri cuma günü 9,2% değer kaybetti.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti