Borsa Haberleri

Tesla Hisse Bölünmesi Hakkında Her Şey

June 13, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Tesla Hisse Bölünmesi Hakkında Her Şey

Tesla (TSLA), SEC’e sunduğu yıllık vekil beyanında 1’e 3 hisse bölünmesi planladığını açıkladı.

Ayrıca, dünyanın en büyük elektrikli araç şirketinin 2022 vekil dosyasında, yönetim kurulu üyesi Larry Ellison’ın şu anda Tesla hisselerinin 1,5%’ine sahip olduğu da ortaya çıktı. Ellison, Tesla’nın yönetim kurulu üyesi olarak görevlerinden vazgeçmeyi planlıyor.

Dosyalama ayrıca Tesla CEO’su Elon Musk’ın şu anda Tesla hisselerinin 23,5%’ine ve dünyanın en büyük varlık yönetim şirketlerinden Vanguard’ın ise şirketin 6%’sına sahip olduğunu gösteriyor.

Musk, yaklaşık 44 milyar dolara satın almayı kabul ettiği sosyal ağ devi Twitter (TWTR)‘daki pozisyonunu güçlendirmek için 2021’in sonlarından bu yana Tesla hisselerinin önemli bir bölümünü sattı.

Diğer hissedarlar da şu anki hisse senedi bölünmesi için Tesla’ya 13 farklı öneride bulundu. Ayrıca hissedarlar, Tesla’dan taciz ve ayrımcılıkla mücadele planları, lobicilik, tedarik zinciri ve iş gücündeki sıkıntılar, su kullanımının iklimsel boyutu ve riskleri hakkında da ayrıntılı inceleme ve açıklama bekliyor.

Tesla bu soruları, 4 Ağustos 2022’de gerçekleştirmek istediği yıllık hissedar toplantısında yanıtlamayı planlıyor. Toplantı online olarak gerçekleştirilecek.

Öte yandan Tesla ilk defa hisse senedi bölünmesi açıklaması yapmadı. Şirket, Ağustos 2020’de de şu anki duruma benzer bir hisse senedi bölünmesini duyurmuştu. 

Öte yandan hisse senedi bölünmesi açıklamasından sonra Tesla’nın hisseleri 1%’den fazla arttı.

Tesla Hisse Bölünmesi Hakkında Her Şey

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı