Tesla

Tesla, Güçlü Teslimatlarıyla Rekor Seviyesine Yaklaştı

Tesla, Güçlü Teslimatlarıyla Rekor Seviyesine Yaklaştı
Google News Icon Takip Et

Dünyanın lider elektrikli araç şirketi Tesla (TSLA), üç aylık teslimatlarında üst üste ikinci düşüşünü bildirse de rakamların analist beklentilerinin üzerinde gelmesi ve CEO Elon Musk’ın yeni önlemler açıklamasıyla hisse 8%’in üzerinde ralli yaparak tarihi zirvesine yaklaştı. 

Otomobil üreticisi, ikinci çeyrekte 443 bin 956 araç teslim ederek analistlerin 439 bin 302 adet araç konsensüsünü geride bıraktı. Satışlar bir yıl öncesine göre 4,8% düşerken, Tesla yılın ilk üç ayında teslim edilen 386 bin 810 araca göre de bir artış yaşadı. Şirket bu çeyrek dönem boyunca 410 bin 831 araç üretti. 

Tesla, şimdiye kadar çalkantılı bir yıl geçirdi desek yalan olmaz. Musk, nisan ayında büyük işten çıkarmalara gideceğini duyurarak personel sayısını 20%’ye kadar azaltmak için kolları sıvadı. İşten çıkarılanlar arasında satış çalışanları da vardı ve bu durum, satış rakamlarının zayıflamasında rol oynamış olabileceği yorumları yapılıyor. Elektrikli araç üreticisinin yıllardır ilk yeni modeli olan Cybertruck satışları da oldukça zayıf ilerliyor.

Tesla, ilk çeyrekteki yavaşlamadan Berlin yakınlarındaki araç fabrikasında meydana geldiğinden şüphelenilen bir kundaklama saldırısını ve Kızıldeniz’den gelen sevkiyat sapmalarını sorumlu tuttu. Son üç ayda daha az dış aksaklık yaşanmış olsa da şirket, mevcut araç serisiyle büyümekte zorlanıyor.

Şirket, geçen yılın sonlarında teslim etmeye başladığı pikap Cybertruck’ın satışlarını henüz açıklamadı. Haziran ayında yapılan iki geri çağırma hamlesi, Tesla’nın 11 binden fazla pikap aracını müşterilere teslim ettiğini gösteriyor. Şirketin geçen ayki yıllık hissedarlar toplantısında Musk, otomobil üreticisinin bir hafta içinde 1.300 pikap ürettiğini söyledi.

Musk, Tesla’nın önümüzdeki yılın başlarında yeni ve daha uygun fiyatlı modelleri piyasaya süreceğini de söyledi ancak şirket bunların mevcut serisiyle aynı üretim hatlarında üretileceğini söylemenin ötesinde çok az ayrıntı verdi. CEO ayrıca, tamamen otonom bir robot taksi üretmeye öncelik verdi ve 8 Ağustos’ta aracı tanıtmak için bir etkinlik düzenlemeyi planlıyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg