Borsa Haberleri

Tesla, Gelecek Yatırımları ve FSD Soruşturması Üzerine Güncellemeler Yayınladı

February 1, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Tesla, Gelecek Yatırımları ve FSD Soruşturması Üzerine Güncellemeler Yayınladı

Tesla (TSLA), yapmış olduğu son SEC başvurusunda, FSD (otopilot) sistemi ve özellikleri hakkında açılan soruşturma kapsamında ABD Adalet Bakanlığı ile iş birliği yaptığını doğruladı. Soruşturmanın sonucunun veya etkilerinin ne olacağı konusunda herhangi bir öngörüsünün olmadığını açıkladı.

● Finansal açıdan değerlendirmeler yapan Tesla (TSLA), 7,5 milyar dolar konsensüs seviyesine kıyasla 2023’te 6-8 milyar dolarlık sermaye harcaması (yatırım) tahmin ediyor. 2024 ve 2025 yıllarına bakıldığında harcamanın 7-9 milyar dolar arasında olması öngörülüyor. Sermaye harcaması 2022’de 7,16 milyar dolar, 2021’de ise 6,48 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmişti.

● Eş zamanlı olarak yeni ürünler piyasaya sürdüklerini, üç kıtadaki üretim tesislerini güçlendirdiklerini ve yeni pil hücresi teknolojilerinin geliştirilmesi ve üretimi konusunda pilot çalışmalar gerçekleştirdiklerini hatırlatan TSLA, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:  

“Sürdürülebilir büyüme, şirketimizin genel itibarıyla kendi kendini finanse etmesine olanak sağladı. Önümüzdeki dönemlerde bir dizi sermaye-yoğun projeye yatırımı yapmaya yine devam edeceğiz.”

Tesla, Gelecek Yatırımları ve FSD Soruşturması Üzerine Güncellemeler Yayınladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha