Tesla

Tesla, Dev İmalat Planlarını da Rafa Kaldırıyor

May 2, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Tesla, Dev İmalat Planlarını da Rafa Kaldırıyor

Tesla (TSLA), elektrikli araç üreticisinin düşen satışlar ve artan rekabet nedeniyle attığı geri adımların bir parçası olarak, öncü üretim süreci olan gigacasting’deki yenilikler için iddialı bir planı rafa kaldırdı.

Tesla, otomobilin alt gövdesinin büyük bölümlerini kalıpta dökmek için binlerce ton sıkıştırma basıncına sahip devasa presler kullanan ve son teknoloji bir teknik olarak bilinen gigacasting’in lideri konumunda diyebiliriz. 

Geçtiğimiz eylül ayında otomobil üreticisinin gigacasting operasyonları hakkında bilgi sahibi kaynaklar, Tesla’nın geçen yıl yeni bir küçük araç platformu geliştirirken alt gövdeyi tek parça halinde üretmeyi hedeflediğini söylemişti. Uzun vadeli hedef ise üretimi radikal bir şekilde basitleştirmek ve maliyetleri düşürmekti.

Ancak Reuters’ın konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Tesla o zamandan bu yana bu çabalarında geri vites yaptı ve araç alt gövdelerini üç parça halinde dökmeye yönelik daha eski yöntemine bağlı kalmayı tercih etti: iki gigacasted ön ve arka bölüm ve pilleri depolamak için alüminyum ve çelik çerçevelerden yapılmış bir orta bölüm. Bu, şirketin son iki yeni modeli olan Model Y crossover SUV ve Cybertruck pikap için kullandığı üç parçalı yöntemin büyük ölçüde aynısı.

Potansiyel üretim atılımını bekletme kararı, Tesla’nın düşen satış ve kâr marjlarına, küresel olarak yumuşayan elektrikli araç talebine ve Çinli BYD (BYDDY) gibi rakip elektrikli araç üreticilerinin yoğunlaşan rekabetine uyum sağlarken, kısa vadeli harcamaları azaltmasının bir başka örneğine işaret ediyor. 

Şirket, geçtiğimiz ay küresel işgücünün 10%’undan fazlasını işten çıkarmış ve bir dizi  üst düzey yönetici de istifa etmiş ya da görevden alınmıştı.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde araç üretim uzmanı ve eski araştırma direktörü olan James Womack, Tesla’nın gigacasting geri çekilmesinin, şirketin geçen yıl düşük maliyetli elektrikli araç segmentine hakim olan Çinli elektrikli araç üreticilerini yakalamak için 25 bin dolarlık yepyeni bir aracı piyasaya sürme çabasını yansıttığını söyledi.

Tesla, Dev İmalat Planlarını da Rafa Kaldırıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg