Tesla

Tesla Çin’in Ardından Almanya’da da Fiyat İndirimine Gitti

January 17, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Tesla Çin’in Ardından Almanya’da da Fiyat İndirimine Gitti

Tesla (TSLA), Çin’de Model 3 ve Model Y fiyatlarını düşürmesinden bir hafta sonra, Almanya’da da Model Y araçlarının satış fiyatlarında indirime gitti. 

Elektrikli araç devi, Model Y Uzun Menzil ve Model Y Performans modellerinin fiyatlarını 5 bin Euro düşürerek sırasıyla 49.990 Euro (54.340 dolar) ve 55.990 Euro’ya düşürdü. Söz konusu yeni fiyatlar, önceki fiyatlara göre sırasıyla 9% ve 8,1%’lik indirimler anlamına geliyor. 

Tesla’nın fiyatlarda peşi sıra yaptığı bu hamleler, şirketin geçtiğimiz hafta Berlin’deki fabrikasında 29 Ocak ile 11 Şubat aralığında üretimin büyük bir kısmını askıya alacağı açıklamasının ardından geldi.

Bu karar, Kızıldeniz’de süregelen çatışmaların tedarik rotalarında değişikliğe sebep olması sebebiyle parçaların zamanında teslim edilememesinden kaynaklandı.

🤔 Musk’ın Tesla Talebi Bazı Yönetim Sorularını Gündeme Getiriyor

Tesla’daki son haberler yalnızca elektrikli araçları kapsamıyor. CEO Elon Musk, X hesabında yaptığı bir paylaşımda, CEO olarak daha fazla oy kontrolü talep etmiş ve bunun eksikliğinin, Tesla’nın yapay zekâ ve robotik çalışmalarını engellediğini söylemişti.

İlginç projeleri ve yorumlarıyla sık sık gündeme gelen CEO, şirketin 25% oy kontrolüne sahip olmadığı sürece, Tesla’yı bu teknolojilerin lideri olarak inşa etmekten “rahatsız” olacağını belirtmişti. 

Bazı analistler, Musk’ın Tesla’daki önemi ve yönetim kurulunda üye olarak yer alan kardeşi göz önüne alındığında, söz konusu talebinin yönetim kurulunda büyük bir itirazla karşılaşmayacağını düşünüyor. 

Duke University’den Xı Jiang, “Tesla’nın yönetim kurulu geçmişte de Musk’ın ilginç davranışlarına müsahama gösterdi, bu yüzden böylesine bir talepte bulunan diğer büyük teknoloji şirketlerine göre bu durum daha kolay bir şekilde çözülebilir. Ancak Vanguard ve BlackRock gibi büyük hissedarların itirazlarıyla karşılaşabilir.” yorumunu yapıyor. 

Tesla Çin’in Ardından Almanya’da da Fiyat İndirimine Gitti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters, 2