Tesla

Tesla, Çin’den AB’ye Gönderilen Araçlar için Vergi İndirimi İstedi

Tesla, Çin’den AB’ye Gönderilen Araçlar için Vergi İndirimi İstedi
Google News Icon Takip Et

Tesla (TSLA), Avrupa Birliği’nden ABD merkezli elektrikli araç üreticisinin daha az devlet desteği aldığını iddia ettiği için, AB’ye ithal edilen Çin yapımı elektrikli araçlarına diğer otomobil üreticilerine kıyasla daha düşük bir gümrük vergisi  uygulamasını istedi.

Avrupa Komisyonu dün, Çin’in elektrikli araç ithalatına geçici olarak 38,1%’e varan ek gümrük vergisi uygulayacağını duyurmuş ve “Resmi bir talebin ardından, Tesla kesin aşamada bireysel olarak hesaplanmış bir vergi oranı alabilir.” diye eklemişti.

Tesla elektrikli araçları AB’ye, araç ihracatının ana merkezlerinden biri olan Çin’in Şanghay kentindeki gigafactory’sinden ithal ediyor. Otomobil üreticisi Model Y spor araçlarını Almanya’da monte ediyor ve Model 3 sedanları Çin’deki fabrikasından bloğa ithal ediyor.

Avrupa Komisyonu sözcüsü Olof Gill’e göre otomobil üreticisi, aldığı sübvansiyonlara uygun bir vergi seviyesinin hesaplanması için bir soruşturma talep etti.

AB Komisyonu’nun ticaretten sorumlu üyesi Valdis Dombrovskis CNBC’ye yaptığı açıklamada, “Tesla’nın özel durumuna Tesla’nın Çin’de özellikle aldığı sübvansiyonlara daha derinlemesine bakabiliriz ve bu gerçekten de farklı düzeyde telafi edici vergilere yol açabilir.” dedi. 

Diğer Çinli otomobil üreticilerinin ise mevcut 10%’luk tarifeye ek olarak 21%’lik ek bir vergiden kaçınmak için bu yılın sonuna kadar böyle bir inceleme talep etmeleri gerekiyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha