Borsa Haberleri

Tesla, Çin’deki Fiyatlarını Düşürüyor!

October 24, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Tesla, Çin’deki Fiyatlarını Düşürüyor!

Tesla (TSLA), Model 3 ve Model Y otomobillerinin Çin’deki satış fiyatlarını 9%’a varan oranlarda aşağıya çekti. Bu durum dünyanın en büyük otomobil pazarında talebin azaldığına işaret eden eğilimi tersine döndürecek nitelikte.

● Elektrikli araç devinin Çin web sitesinde pazartesi günü yayımlanan listeye göre, 2022 yılında fiyat indirimine giden ilk firmanın Tesla olduğu görülüyor. İndirimler Tesla’nın geçen ay müşterilerine sigorta teşvikleri sunmaya başlamasının ardından geldi.

● Tesla CEO’su Elon Musk’ın geçen hafta Çin ve Avrupa’da “bir tür resesyon” yaşandığını söylemesi ve Tesla’nın bu yıl için belirlenen araç satış hedefini yakalayamama ihtimalinin ortaya çıkmasıyla birlikte fiyat indirimi gerçekleşti.

● Musk geçen hafta analistlere, son çeyreğe yönelik talebin güçlü bir seviyede olduğunu ve Tesla’nın “resesyona dirençli” olmasını beklediğini söylemişti.

● Çin Uluslararası Ticaret Bankası (CMBI)’ndan yapılan açıklamada, Tesla’nın fiyat indiriminin Çin’deki elektrikli araç üreticileri için rekabeti arttırma riski taşıdığı vurgulandı ve sektörel satışların 2023’e kadar azalarak devam etmesinin beklendiği belirtildi.

● CMBI analisti Shi Ji, “Bu fiyat indirimleri ağustos ayından beri vurguladığımız muhtemel fiyat savaşını öne çıkarıyor.” dedi.

Tesla, Çin’deki Fiyatlarını Düşürüyor!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters