Tesla

Tesla, Çin’de Otonom Sürüş için Vites Artırıyor

May 30, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Tesla, Çin’de Otonom Sürüş için Vites Artırıyor

Tesla (TSLA) “Otonom Sürüş (FSD)” yazılımının Çin’deki yetkililerden onay alması için çabalarını artırıyor ve bu yıl içinde teknolojik açıdan gelişmiş özelliğin kullanıma sunulmasını planlıyor. 

Reuters’ın konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre, ABD’li elektrikli araç üreticisi bu yazılımı ikinci büyük pazarı olan Çin’deki otomobil kullanıcılarına aylık abonelik olarak satmayı düşünüyor.

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’ndan başarılı bir yazılım onayı, Tesla’nın önümüzdeki aylarda Çinli kullanıcılarına bir güncelleme olarak sunmadan önce çalışanlarına Çin’in halka açık yollarında sürüş yaptırarak FSD’yi dahili olarak test etmesinin yolunu açacak. Şirket şu anda Çin’de otopilot sürücü destek sisteminin daha az gelişmiş iki versiyonunu sunuyor.

Tesla şu anda araç sahiplerine tek seferlik 64 bin yuan (8 bin 828 dolar) ücret karşılığında FSD’ye erişim sunuyor. Haberde, gelecekte bu hizmetin yaklaşık 98 dolara eşdeğer aylık bir ücret karşılığında da sunulabileceği belirtildi.

Çin’deki FSD satışları, Çinli elektrikli araç üreticilerinin artan indirim ve rekabeti karşısında yılın ilk dört ayında satış hacmi 7,6% düşen elektrikli araç üreticisi için yeni bir gelir kaynağı oluşturacak.

Şangay merkezli danışmanlık şirketi Automotive Foresight’ın genel müdürü Yale Zhang, Tesla’nın Çin’de FSD’yi yaygınlaştırma çabasının aynı zamanda “diğer elektrikli araç girişimlerine araştırma ve geliştirmelerini (ArGe) hızlandırmaları için baskı yapacağını” söyledi.

Tesla, Çin’de sözde ikinci seviye otonom sürüş yetenekleri sunma konusunda Huawei ve Xpeng (XPEV) dahil olmak üzere en az 10 otomobil üreticisi ve tedarikçisine katılacak.

Tesla FSD için ücret talep ederken, Li Auto (LI) ve Xpeng modellerinin üst düzey varyantlarında eşdeğer sürüş sistemlerini ücretsiz olarak sunmuş, Nio (NIO) gibi diğer otomobil üreticileri ise alıcılara ücretsiz bir deneme süresi tanımıştı.

Tesla, Çin’de Otonom Sürüş için Vites Artırıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters