Tesla

Tesla, Çin’de Araç Üretimini Azaltacak

Mart 22, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Tesla, Çin’de Araç Üretimini Azaltacak

Tesla (TSLA) elektrikli araç satışlarındaki durgun büyüme ve dünyanın en büyük otomobil pazarındaki yoğun rekabet nedeniyle Çin’deki fabrikasında üretimi azaltacak.

Bloomberg’ün konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre, ABD’li otomobil üreticisi bu ayın başlarında Şangay’daki tesisindeki çalışanlara, Tesla’nın Çin’de ürettiği iki araç olan Model Y ve Model 3’ün üretimini azaltmaları talimatını verdi.

Üretim hatları günde 11,5 saatlik iki vardiya ile çalışıyor ve yeni sistemde bu durum değişmeyecek. Kaynaklar, üretimin hâlihazırda bu ayın başından itibaren azaltıldığını ve personele üretimin ne zaman normale döneceğine dair net bir bilgi verilmediğini söyledi.

📊 Tesla Artışın Bir Parçası Olamıyor

Çin’de genel olarak araç satışları yılın ilk iki ayında 17% artarken ve yeni enerji araçlarının satışları 37,5% yükselirken, Tesla bir yıl önceki aynı döneme göre sevkiyatlarda düşüş kaydetti.

Elon Musk’ın otomobil üreticisi, Çin’de yalnızca yerli rakibi BYD (BYDDY) ile değil, aynı zamanda daha uygun fiyatlı ve teknoloji yüklü araçlar üreten bir dizi başka elektrikli araç üreticisiyle de giderek sertleşen bir rekabetle karşı karşıya.

Tesla, Çin’de rekabet edebilmek için ağırlıklı olarak 2020’den önce tanıtılan iki modele güveniyor. Şirket geçen yılın ikinci yarısında Model 3 sedan ve Model Y spor hizmet aracını güncelledi.

Elektrikli otomobillere olan talep Çin, ABD ve Avrupa dahil olmak üzere diğer büyük bölgelerde yavaşlıyor. Tesla’nın Şangay’ın eteklerindeki fabrikası, hem iç pazar hem de ihracat için otomobil üretiyor.

Söz konusu kaynaklardan biri, Tesla’nın Şangay fabrikasındaki batarya atölyeleri de dahil olmak üzere bazı üretim hatlarının daha uzun süre askıya alındığını söyledi. Tesla, personeline ve bazı tedarikçilerine nisan ayına kadar uzatılmış üretim kısıtlamalarına hazırlıklı olmaları uyarısını yaptı. 

Çin Binek Otomobil Birliği tarafından yayınlanan verilere göre Tesla, 2024 yılının ilk iki ayında 131 bin 812 araç teslim ederek bir önceki yılın aynı dönemine göre 6%’lık bir düşüş kaydetti. Tesla’nın yılbaşından bu yana gerçekleştirdiği fiyat indirimlerine rağmen sevkiyatların yalnızca 53%’ü yerel pazara yapıldı.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti