Borsa Haberleri

Tesla, Cezai Soruşturmayla Karşı Karşıya

Ekim 27, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Tesla, Cezai Soruşturmayla Karşı Karşıya

●    Konu hakkında bilgisi olduğunu söyleyen üç farklı kişinin açıklamasına göre, elektrikli araçlarının insansız sürüş gerçekleştirebileceğine ilişkin iddialar nedeniyle ABD’de Tesla (TSLA) hakkında cezai soruşturma başlatıldı.

● Açıklamalara göre,  geçtiğimiz yıl Tesla’nın sürücü destek sistemi Otomatik Pilot işlevine rağmen onlarca kazanın yaşanmasının ve bunlardan bazılarının ölümlü kazalar olmasının ardından harekete geçen ABD Adalet Bakanlığı, gizli olarak gerçekleştirilen soruşturmayı kamuoyuna duyurdu.

Tesla pazarlama materyallerinde 2016 yılından beri Otomatik Pilot kabiliyetleri öne çıkarılıyor. CEO Elon Musk, o dönem gerçekleştirilen bir konferans görüşmesinde Otomatik Pilot işlevselliğinin insan sürücülerden “daha iyi olabileceğini” belirtmişti.

●    Otomatik Pilot işlevselliğine ilişkin cezai soruşturmayla birlikte, mahkeme süreçleriyle başı belada olan Musk’ın karşı karşıya olduğu soruşturmalara ve yasal süreçlere bu yıl itibarıyla bir yenisi eklenmiş oldu.

●    Kaliforniya Motorlu Taşıtlar Dairesi, Otomatik Pilot ve Tamamen Otonom Sürüş özelliklerinin otonom araç kontrolüne olanak tanıdığı şeklinde yanıltıcı tanıtımlar yaptığı iddiasıyla bu yıl temmuz ayında Tesla’yı dava etmişti.

Tesla, suçlamalara ilişkin duruşma talebiyle devlet dairesine başvuruda bulunarak bu suçlamalara karşı kendisini savunmak istediğini ifade etti.

Midas'ı İndir

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti