Borsa Yorumları

Tesla Boğası Analist, Hissenin Hedef Fiyatını 7% Düşürdü

Mart 6, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Tesla Boğası Analist, Hissenin Hedef Fiyatını 7% Düşürdü

Morgan Stanley’nin uzun süreli Tesla (TSLA) savunucusu bir analist, şirketin yaptığı fiyat indirimlerinin, hibrit araçların sunduğu güçlü rekabet karşısında elektrikli araçlarına yönelik talebi desteklemek için yeterli olmayabileceğini düşünüyor. 

Şirketin gelecek çeyrek dönemlerde para kaybedebileceğini belirten Jonas, Tesla’nın 345 dolar seviyesindeki 12 aylık ortalama hedef fiyatını 7% düşürerek 320 dolara indirdi. Analistin söz konusu kararına rağmen yeni hedef fiyat, hissenin salı günkü kapanışına göre hâlâ 77%’lik bir artış ima ediyor. 

Tesla hisseleri, Elon Musk liderliğindeki şirketin hâlihazırda zorlu günlerden geçen elektrikli araç piyasasındaki engelleri aşmakta zorlanmasıyla, bu yıl şimdiye kadar 27%’nin üzerinde değer kaybetti. 

Jonas bir notunda, Çin’deki güçlü rekabetin yanı sıra Tesla’nın karşı karşıya kaldığı önemli bir sorun olarak ABD’de Kaliforniya gibi kilit pazarlarda talebin yavaşladığını belirtiyor. Analiste göre bu, Tesla’nın tüketicilerin elektrikli araçlar konusunda daha az heyecanlandığı ve altyapının bir nebze daha yetersiz olduğu Dallas ve Cleveland gibi bölgelerdeki alıcıların dikaktini çekmesi gerektiği anlamına geliyor.

Ancak bu da kendi başına bir sorun çünkü hibrit araçlar son dönemlerde ABD’de adeta bir rönesans yaşıyor ve elektrikli araçlar karşısında güçlü bir rakip olarak ortaya çıkıyor. Analiste göre hibrit araç satışları geçen ay elektrikli araçlara göre beş kat daha fazla arttı.  

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti