Borsa Haberleri

Tesla Bilanço Beklentileri: Yatırımcılar Neye Bakmalı?

January 25, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Tesla Bilanço Beklentileri: Yatırımcılar Neye Bakmalı?

Tesla (TSLA), 4. çeyrekte 405 bin araç teslimatı yaptığını bildirdi (bir önceki yılın aynı dönemine göre +31%). Ancak yatırımcılar, son fiyat indirimlerinden dolayı hangi geri çekilmelerin olduğuna, elektrikli araç vergi indirimi zamanlamasına karşı alıcıların verdiği reaksiyonlara ve otomotiv brüt kâr marjı beklentilerindeki canlılığa odaklanacak.

● TSLA, bilançosunu bugün kapanış sonrasında açıklayacak.

2023’e ilişkin teslimat artış tahminleri sorusu da gündemde. Tesla (TSLA), yeni ortaya çıkan ekonomik iklimde revize edilmesi gerekebilecek teslimat sayıları için çok yıllık olarak yaklaşık 50% büyüme hedefi açıkladı.

Wedbush Securities analisti Dan Ives şu ifadeleri kullandı: “Musk’ın yara bandını söküp 2023 için daha gerçekçi bir teslimat hedefi koyması gerekiyor. Wall Street, verilen rakama ancak bu şekilde güvenebilir. Yıl için belirlenen tahmini 1,8 milyon adet seviyesindeki fısıltı rakamlarına dayanan son noktada 2023 için 35-40% oranında bir teslimat artışı öngörüyoruz.”

Oppenheimer, TSLA’nın yılın ilk yarısına kadar otomotiv brüt kâr marjını 20-30% arasında tutabilmesi ve yıl içinde kademeli olarak artırabilmesi durumunda, hisselerin kazanç kaldıraç potansiyeli nedeniyle daha yüksek değerden işlem görmesinin kuvvetle muhtemel olduğuna inanıyor.

Tesla Bilanço Beklentileri: Yatırımcılar Neye Bakmalı?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha