Borsa Haberleri

Tesla, Almanya’da Volkswagen’i Geride Bıraktı!

October 19, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Tesla, Almanya’da Volkswagen’i Geride Bıraktı!

●    Federal Ulaşım Kurumu verilerine göre Tesla (TSLA), bu yılın ilk dokuz ayında Almanya’daki elektrikli araç kayıtlarını en yüksek seviyeye çıkardı. Tesla, yaklaşık 38.500 araç kaydıyla Volkswagen (VWAGY) ile arasındaki farkı 6 bin adede çıkardı.

● Tesla’nın elektrikli araç kayıtları geçen yıl ocak-eylül dönemine göre yaklaşık 50% artış gösterdi. Volkswagen Group markalarının çoğunun Avrupa’nın en büyük araba pazarında genel bir düşüş eğilimine girmesiyle, Volkswagen araç kayıtları 40% düşerek 32.300 oldu.

● Federal Motorlu Ulaşım Kurumu verilerinden, Volkswagen Group markaları arasından yalnızca Audi ve Seat markalarının Almanya’da kayıtlı olan elektrikli araç sayısını artırdığı anlaşılıyor.

● Araç üreticisinin geçtiğimiz hafta yayınladığı rakamlara göre Volkswagen Group, toplam elektrikli araç teslimatında ocak-eylül döneminde, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla dünya genelinde 25%’lik bir artış elde etmişti.

● Öte yandan, tedarik zincirindeki darboğazlar, araç üreticisinin özellikle Avrupa’da büyük darbe almasına neden oldu. Bu bölgede enflasyon ve artan enerji maliyetleri talep üzerinde baskıya neden oluyor.

● Tesla, küresel anlamda rekor sayıda teslimat gerçekleştirmesine rağmen lojistik sorunlarla mücadele ediyor. Üçüncü çeyrekte analistlerin beklediğinden daha az teslimat yapılması da bunun bir göstergesi niteliğinde.

Tesla, Almanya’da Volkswagen’i Geride Bıraktı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı