Tesla

Tesla, ABD’de Neredeyse Tüm Araçları Geri Çağıracak 

February 2, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Tesla, ABD’de Neredeyse Tüm Araçları Geri Çağıracak 

ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), Tesla’nın (TSLA) 2,2 milyon aracını ya da ABD’deki elektrikli araçlarının neredeyse tamamını, çarpışma riskini artıran uyarı ışıklarındaki yanlış yazı tipi boyutları nedeniyle geri çağırdığını duyurdu.

Bu, Tesla’nın gelişmiş sürücü destek sistemi Autopilot’a yeni güvenlik önlemleri yerleştirmek üzere iki ay önce ABD’de geri çağırdığı 2.03 milyon araçtan da fazla.

Tesla, otomobillerin kendi şeritleri içinde otomatik olarak yönlendirilmesini, hızlanmasını ve fren yapmasını sağlamayı amaçlayan otonom sürüş yardımı nedeniyle bir süredir NHTSA’nın taraması altındaydı.

NHTSA, son geri çağırmanın Model S, Model X, 2017-2023 Model 3, Model Y ve 2024 Cybertruck araçları da dahil olmak üzere Tesla’nın çeşitli modellerindeki araçları içerdiğini söyledi.

Otoriteden yapılan açıklamada “Daha küçük yazı tipi boyutuna sahip uyarı ışıkları, gösterge panelindeki kritik güvenlik bilgilerinin okunmasını zorlaştırarak çarpışma riskini artırabilir.” ifadeleri kullanıldı.

Düzenleyici kurum, Tesla’nın sorunu çözmek için 23 Ocak’ta ücretsiz bir yazılım güncellemesi yayınlamaya başladığını söyledi. Söz konusu güncelleme fren, park ve kilitlenmeyen fren sistemi (ABS) için görsel uyarı göstergelerinin yazı tipi boyutunu artıracak.

Tesla, ABD’de Neredeyse Tüm Araçları Geri Çağıracak 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Chevron