Borsa Haberleri

Tesla, 500 Milyar Dolarlık Jokeri Dojo’suyla Favorimiz – Morgan Stanley

Eylül 11, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Tesla, 500 Milyar Dolarlık Jokeri Dojo’suyla Favorimiz – Morgan Stanley

Morgan Stanley, Tesla’nın (TSLA) ileriye dönük en büyük değer kaynağının şirketin yazılım ve hizmet gelirleri olduğu görüşüyle, favori hissesinin notunu “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine yükseltti. Banka ayrıca şirketin 250 dolarlık 12 aylık ortalama hedef fiyatını da 400 dolara taşıdı. 

Analist Adam Jonas, Amazon’un (AMZN) AWS’sinin şirketin toplam faiz ve vergi öncesi kârının (FVÖK) 70%’ine ulaşmasını sağlayan aynı güçlerin, Tesla için de geçerli olabileceğini ve sabit bir fiyata araç satmanın çok ötesine uzanan yeni pazarlar açmasına yardımcı olabileceğini söyledi.

Morgan Stanley’in Tesla’nın teknoloji avantajına ilişkin boğa (artış beklentisi) konumunun önemli bir kısmı, her Tesla aracında bulunan tam otomatik sürüş sistemini eğitmek için Tesla tarafından şirket içinde tasarlanan süper bilgisayar Dojo’ya da bağlı.

En önemlisi, Tesla yönetimi çok fazla hesaplama gücüne/NVIDIA GPU kümelerine ihtiyaç duyduğunu ancak henüz araçları eğitmek için gerekli çip miktarını fiziksel olarak güvence altına alamadığını söyledi. Dojo da kısmen şirketin kendi özel ihtiyaçları için daha verimli bir sistem geliştirebileceği mantığına dayanıyor. 

Jonas, “Dojo’nun Mobilite (robot taksi) ve Ağ Hizmetlerinde daha hızlı bir benimseme oranıyla Tesla’nın kurumsal değerine 500 milyar dolara kadar katkıda bulunabileceğine inanıyoruz.” yorumunu yapıyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha