Tesla

Tesla, 2025’te Yeni Elektrikli Araçlar Üretecek

January 24, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Tesla, 2025’te Yeni Elektrikli Araçlar Üretecek

Tesla (TSLA), görünüşe göre araç filosunu yenileme konusunda yeni adımlar atmaya hazırlanıyor. 

Reuters’ın konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre şirket, tedarikçilerine 2025 yılının ortalarında “Redwood” isminde yeni bir elektrikli aracın seri üretimine başlamak istediğini söyledi. 

Elektrikli araç devinin CEO’su Elon Musk, yatırımcıların ve Tesla hayranlarının ucuz elektrikli araçlar ve daha düşük maliyetli elektrikli araç platformlarında yer alması beklenen yeni nesil robot taksilere yönelik iştahını artırıyor. 

Başlangıç fiyatı 25 bin dolarlık bir araba da dahil olmak üzere söz konusu yeni modeller, şirketin benzinle çalışan daha ucuz arabalarla rekabet etmesine olanak tanıyacak. Ayrıca Çin’in BYD’si (BYDDY) tarafından üretilenler gibi giderek artan sayıda ucuz elektrikli araçlara meydan okuyacak. 

Tesla’nın sektördeki en büyük rakibi BYD, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi olarak Tesla’yı tahtından etmişti. 

Musk 2020 yılında 25 bin dolarlık bir elektrikli araç üretme sözü vermiş ancak bu planları rafa kaldırıp daha sonra tekrar gündeme getirmişti. CEO, geçtiğimiz yıl yüksek faiz oranlarının arabalar gibi büyük ürünler kapsamında tüketici talebini etkileyebileceğine yönelik endişelerini dile getirmişti. 

Tesla, 2025’te Yeni Elektrikli Araçlar Üretecek

Kaynaklara göre Tesla geçen yıl tedarikçilere “Redwood” modeli için “teklif talebi” veya teklif daveti gönderdi. Haftalık üretim hacminin 10 bin araç olacağı tahmin edilirken, üretimin Haziran 2025’te başlaması bekleniyor. 

Yeni nesil kompakt araçların zamanlaması, bugün açıklayacağı üç aylık bilançosu öncesinde yatırımcılar tarafından Tesla’ya en çok sorulan sorulardan biriydi. Şirketin 2024 teslimatlarında 21%’lik bir artış öngörmesi bekleniyor. Bu, Musk’un yaklaşık üç yıl önce belirlediği yıllık 50%’lik hedefin altında bir oran. 

Musk, mayıs ayında Tesla’nın yıllık 5 milyon araç satış hedefiyle iki yeni ürün üzerinde çalıştığını söylemiş ve Tesla’nın yıllık hissedar toplantısında “Hem ürünlerin tasarımı hem de üretim teknikleri sektörde mevcut olan her şeyin çok üzerinde.” demişti. 

Tesla, 2025’te Yeni Elektrikli Araçlar Üretecek

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters