Borsa Haberleri

Tesla 2023’te Elektrikli Araç Rekabetinde Liderliğini Perçinleyebilir!

December 30, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Tesla 2023’te Elektrikli Araç Rekabetinde Liderliğini Perçinleyebilir!

Morgan Stanley analisti Adam Jonas’ın 2023’te elektrikli araç sektörüne yön verecek şirketin Tesla olduğunu ifade etmesinin ardından, Tesla (TSLA) hissesi açılış öncesi işlemlerde değer kazandı.

AL” seviyesindeki tavsiyesini korumasının arkasında yatan temel sebeplerin “değerleme, nakit akışı, inovasyon ve maliyet liderliği” olduğunu vurgulayan Jonas,  son dönemlerdeki yoğun Tesla (TSLA) satışlarının, arz-talep dinamiklerinin tersine dönmesinden kaynaklandığını ve bunun da Çin gibi büyük pazarlarda fiyatların düşmesine ve işletme üzerindeki baskıların artmasına neden olduğunu belirtti. Yine de Tesla (TSLA)’nın bu koşullarda bile olsa başarılı olacağını söyleyen analist şu ifadeleri kullandı:

“2023’ün, son 2 yılda arzı aşan talebin somut bir şekilde talebi aşan arza evrileceği elektrikli araç pazarı için bir ‘sıfırlama’ yılı olacağına inanıyoruz. Ortam böyleyken, değer zinciri boyunca kanıtlanmış ölçek ve maliyet liderliği ile kendi kendini finanse eden aktörlerin nispeten kazanan tarafta yer alabileceklerini düşünüyoruz.

Tesla’nın, aynı zamanda en büyük potansiyel kazanan olarak öne çıktığı Enflasyonla Mücadele Yasası uyarınca öngörülen avantajlar göz önünde bulundurulmadan önce bile, 2023 mali yılındaki elektrikli araç rekabetinde liderliğini daha ileriye taşıyacak konumda olabileceğine inanıyoruz.”

Yine de, otomobiller için fiyat indirimi yapılmasını ve Tesla (TSLA)’nın komşu iş kollarının daha düşük değerde olmasını, fiyat hedefini düşürmesi için yeterli sebep olarak gördüğünü belirtti. Hissedeki yükselişe rağmen bu faktörleri dikkate alan analist, 330 dolar olan fiyat hedefini 250 dolara düşürdü.

Tesla 2023’te Elektrikli Araç Rekabetinde Liderliğini Perçinleyebilir!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha