Borsa Haberleri

Tencent Güçlü Kâr Artışına Rağmen Beklentileri Karşılayamadı

August 17, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Tencent Güçlü Kâr Artışına Rağmen Beklentileri Karşılayamadı

Tencent (TCEHY) dün, maliyet azaltma önlemlerinin işe yaramaya başlaması ve şirketin çeşitli işletmelerinde satışların artmasıyla ikinci çeyrek kârını artırsa da beklentilerin altında kaldı. 

Bu dönemde şirket gelirleri 20,76 milyar dolar olan beklentilerin altında kalsa da geçen yılın aynı dönemine göre 11%’lik bir artışla 20,46 milyar dolar oldu. 

Tencent’in hisse sahiplerine atfedilebilir kârı da bu dönemde 4,57 dolar olan beklentinin oldukça altında 3,58 dolar oldu. Ancak geçen yılın aynı dönemine göre 41%’lik artış gösteren kâr, 2021’den bu yana en yüksek artışını gerçekleştirdi. 

Şirket, geçen yıl başlattığı ve pazarlama harcamalarını kısarak gerçekleştirdiği maliyet azaltma hamlesinin faydalarını görmeye başladı. Çin’in en büyük mesajlaşma uygulaması WeChat’in sahibi olan Tencent, şimdi oyundan bulut bilişime kadar iş kollarında bir toparlanma gözlemliyor.

Tencent yaptığı açıklamada, “2023’ün ikinci çeyreğinde, daha iyi marjlara sahip yüksek kaliteli gelir akışlarına yönelmenin yanı sıra sağlam bir gelir büyüme oranını sürdürdük. Bu geçiş, bir önceki yıl geliştirilen dikkatli maliyet disiplini ile birleştiğinde, kâr büyümesinin gelir büyümesini aşmasıyla sonuçlandı.” dedi. 

🎮 Oyunlarda Ilımlı, Reklamlarda Güçlü Büyüme

Tencent, şirketin en büyük oyunlarında oyun içi satın alımlar gibi “daha az ticari içerik” yayınlamasının ardından yerel oyun gelirinin yıllık bazda sabit kalarak 4,35 milyar dolar olduğunu açıkladı. 

Bu istikrarlı sonuç, 2022’nin ikinci çeyreğinde görülen 1%’lik gelir düşüşünden daha iyi. 

Tencent’in oyun sektöründeki ılımlı performansı, reklam biriminin gelirlerindeki büyük artışla dengelendi ve yıllık bazda 34%’lük bir artışla 3,42 milyar dolara ulaştı. Bu rakam, reklam geliri için 3,12 milyar dolarlık konsensüs tahminlerini aştı.

🤖 Yapay Zekâda Gaza Basıyor

Tencent Başkanı Martin Lau, dünkü bilanço açıklamasında şirketin tescilli temel yapay zekâ modelini bu yıl içinde piyasaya sürmeyi planladığını söyledi. Böyle bir yapay zekâ sistemi, çeşitli uygulamalarda kullanılabilecek büyük miktarda veri üzerinde eğitiliyor.

Tencent bu modeli, reklamcılık ve fintech dahil olmak üzere işin farklı bölümlerinde dahili olarak test ediyor. Bu sürecin “çok iyi ilerlediğini” söyleyen Lau, gözlemlenen performansın “Çin’de üretilen en iyi temel modeller arasında” olduğunu belirtti.

Tencent Güçlü Kâr Artışına Rağmen Beklentileri Karşılayamadı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC