Borsa Haberleri

Temu, Meta’ya Büyük Bir Reklam Geliri Sunuyor

Mart 7, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Temu, Meta’ya Büyük Bir Reklam Geliri Sunuyor

Çinli PDD’nin (PDD) sahibi olduğu e-ticaret platformu Temu, 2023 yılında Meta Platforms (META) için yaklaşık 2 milyar dolar harcayarak gelir bakımından en büyük reklamveren oldu.

The Wall Street Journal’ın konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberinde, Temu’nun geçen yıl Alphabet’in (GOOGL) Google’ında harcama yapan ilk beş reklamveren arasında yer aldığı da belirtildi.

Kaynaklara göre Temu sözcüsü 2 milyar dolar rakamına itiraz etti ancak Meta’daki harcama seviyelerini açıklamayı reddetti.

Hızlı moda şirketi Shein, Temu ve Çin kökenli diğer online alışveriş platformları ABD’li müşterilere ulaşmak için yüksek miktarlarda harcamalar yapıyor, dijital reklam fiyatlarını yükseltiyor, lojistik çalışanları işe alıyor ve nakliye sektörüne fayda sağlayacak kadar çok ürün teslim ediyor.

Haberde, e-ticaret alanındaki harcamaların Meta ve Google için iyiye işaret olduğu; reklam işlerinin yavaşlamasının ve yeni Apple (AAPL) politikalarının şirketlerin reklamları hedefleme becerilerine zarar vermesinin ardından toparlanmalarına yardımcı olacağı belirtildi.

Temu, pazarda bir konum elde etmek amacıyla yatırım yapmaya çalıştığı için muhtemelen her satışta para kaybediyor.” diyen analist Brian Wieser, eğer bu hamleler işe yaramazsa ya da Temu reklam için yeterince harcama yaptığına karar verirse, Meta gibi büyük teknoloji şirketleri için bir sorun haline gelebileceğini de sözlerine ekledi. 

Ancak analist, Çin’den gelen harcamalar çok geniş olduğu için Temu’nun geri çekilmesinin Meta’nın genel büyümesini çok fazla etkilemeyeceğini belirtti.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha