Borsa Yorumları

Temiz Enerji Hisseleri Cazip Satın Alma Fırsatları Sunabilir!

October 17, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Temiz Enerji Hisseleri Cazip Satın Alma Fırsatları Sunabilir!

Morgan Stanley’e göre temiz teknoloji alanındaki son satışlar, yatırımcılar için cazip bir satın alma fırsatı olabilir. 

Yatırım bankası, hisse senetlerinin eylül ayındaki zirvelerinden bu yana 30%’dan fazla düştüğünü ve bazılarının Enflasyon Azaltma Yasası öncesi seviyelerinin yakınında ya da altında olduğunu söyledi. Ağustos ayında yasalaşan bu tasarı, iklim değişikliğiyle mücadele ve ABD enerji güvenliğini destekleme faaliyetlerine 369 milyar fon ayırdı. 

Analist Stephen Byrd, konuya ilişkin “Temiz teknoloji hisseleri, Enflasyon Azaltma Yasası’nın ardından yükselişe geçti. Ancak daha sonra; riskten kaçınma eğilimi, yenilenen faiz oranına karşı duyarlılık ve yüksek büyüme gösteren düşük kârlı teknoloji hisselerine bağlı olarak bu durum tersine döndü.” ifadelerini kullandı. 

Ayrıca analist, temiz teknoloji hisselerinde son hareketlenmelerin temiz enerjideki temel değişiklikleri yansıtmadığını ve bir hayli abartılı olduğunu da söyledi. 

Bu doğrultuda Morgan Stanley, önümüzdeki dönemde yüksek performans göstereceğini düşündüğü Plug Power (PLUG) ve Sunrun (RUN) hisselerine dikkat çekti. Sunrun hisselerinin mevcut değerinin üç katına çıkmasını bekleyen firma, hissenin salı günü gerçekleşen kapanış değerinden 276% yükselişi potansiyeliyle 79 dolar fiyat hedefine sahip. 

Temiz Enerji Alanında Ön Plana Çıkan İki Hisse!

Stephen Byrd, güneş enerjisi şirketi Sunrun (RUN)’un Enflasyon Azaltma Yasası’nın önemli bir kazananı olduğunu ancak mevzuatta elde ettiği kazanımların çoğundan vazgeçtiğini belirtti. Ayrıca analist, şirketin hisselerinin bugüne kadar 30%’dan fazla gerilediğine ve emsallerinden 14% daha düşük performans gösterdiğine dikkat çekti. 

Byrd, “RUN, 2030’ların başlarına kadar güneş enerjisi alanındaki teşviklerden yararlanacak. Ayrıca ABD genelindeki güneş enerjisi maliyetleri ile elektrik kullanım oranları arasındaki ekonomik bağ göz önüne alındığında güneş enerjisine yönelik güçlü talebin devam etmesini bekliyoruz.” dedi. 

Öte yandan analist, faiz oranlarının şirketin satışlarını etkilediğini ancak enerji devinin bunu fiyatları yükselterek yönetebileceğini ve yine de müşterileri için güçlü bir değer önerisi sunabileceğini söyledi. 

Stephen Byrd, Enflasyon Azaltma Yasası’nın en büyük yararlanıcısının hidrojen yakıt hücresi üreticisi Plug Power (PLUG) olduğunu söyledi. 

Şirket, yakın zamanda en az bir büyük müşteri ve kara yolu taşıtı işinde potansiyel bir ortaklık gibi ilerlemesini destekleyecek etkenlere sahip. 

Morgan Stanley’e göre PLUG, Enflasyon Azaltma Yasası’ndan elde edeceği kazançların önemli bir kısmından vazgeçti. Şirketin hisseleri yasanın ardından ulaştığı zirveden 35% geriledi. Ancak firma, hissenin kapanış fiyatına kıyasla 176%’ın üstünde yükseliş potansiyeli olduğuna inanıyor. 

Temiz Enerji Hisseleri Cazip Satın Alma Fırsatları Sunabilir!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı