Temettü Tarihleri ve Temettü Takvimi

Temettüye Dair: Aradığın Yatırım Aracı Temettü Hisseleri Olabilir Mi? 📆

September 15, 2021 • 3 dakika okuma süresi
Temettüye Dair: Aradığın Yatırım Aracı Temettü Hisseleri Olabilir Mi? 📆

Yatırım dünyasında en çok merak edilen konulardan biri şüphesiz Temettü Hisseleri! Yeni yazımızda temettü ve temettü aristokratları hakkında bilgi edinebilir, en yüksek getirili temettü hisselerini derlediğimiz listemizi inceleyebilirsin. Keyifli okumalar!

Düzenli gelir sağlayan bir yatırım aracına kim hayır diyebilir ki? Temettü hisseleri, bir çok yatırımcının güvenli limanıdır desek hiç de yanlış olmaz!

📌 Kısa Kısa: Temettüddddi.gif

  • Temettü hisseleri, şirket kazançlarının bir kısmını düzenli olarak yatırımcılara dağıtan hisselerdir.

  • Çoğu Amerikan temettü hissesi, yatırımcılara her çeyrekte belirli bir miktar öder. Hatta bazıları zamanla ödemelerini artırır ve böylece yatırımcılara yıllık ödeme benzeri bir nakit akışı sağlayabilirler. Yatırımcılar bu gelire ihtiyaç duymazlarsa, temettüleriyle yeniden yatırım yapmayı da seçebilirler.

  • Temettü ödeyen şirketler köklü şirketler olma eğilimindedir.

👺 Kimdir Bu Temettü Aristokratları?

Temettü sevdalısı yatırımcılar, az sonra listeleyeceğimiz gibi yüksek getirili temettü hisseleri arayışında olabilecekleri gibi, temettü yatırımında dikkate alınması gereken başka bir faktör daha vardır: Tutarlılık. İşte Temettü Aristokratlarının denkleme dahil olduğu nokta tam da burasıdır.

S&P 500 Temettü Aristokratları, S&P 500’den seçilmiş şirketleri içeren bir piyasa endeksidir. Bu endekse dahil olabilmek için şirketlerin yerine getirmesi gereken bazı zorunluluklar vardır:

  • Son 25 yıldır her yıl temettüleri arttırmış olması gerekir.

  • Dolaşımdaki hisselerinin piyasa değerinin en az 3 milyar dolar olması gerekir.

  • Günlük ortalama işlem değerinin en az 5 milyon dolar olması gerekir.

  • Ayrıca, endeksin metodolojisi en az 40 şirketin dahil edilmesini gerektirir ve hiçbir sektör endeksin ağırlığının %30’undan fazlasını oluşturamaz.

Peki bu, yatırımcılar için ne ifade etmektedir? 

  • Temettü Aristokratları, güvenilir temettü ödemelerine ve yüksek likiditeye sahip büyük şirketlere işaret eder. 

Bir bütün olarak endeks, “yüksek” getirili temettü endekslerinden daha fazla çeşitlilik sunabilir. Çünkü yüksek getirili temettü hisselerinden oluşan endeksler genellikle finans ve kamu sektörlerine ağırlık verir. Biraz farklı kriterlere sahip olan S&P 500 Yüksek Getiri Temettü Aristokratları endeksi ayrıca mevcuttur.

DDD.jpg

🤓Bana En Yüksek Getirili Temettü Hisselerinden Bahset!

Aşağıda, temettü verimine göre sıralanmış 25 ABD merkezli yüksek getirili temettü hissesinin sırasıyla isimlerini, temettü verimlerini ve şirket sektörlerini derlediğimiz tabloyu inceleyebilirsiniz! 👇🏼

Gösterilen temettü oranları, yıllık değil, dönem başına ödenen tutarlardır. Bu listeyi oluştururken, temettü verimi ve tutarının yanı sıra son beş yıldaki temettü artış oranları ve temettü dağıtım yüzdeleri dikkate alınmıştır.

1.1.png2.1.png

3.1.pngTemettü Hisselerine Nasıl Yatırım Yapabilirim? 

Midas’ta yer alan binlerce hisseden, temettü ödemesi yapanları araştırabilir, gerekli incelemelerini yaptıktan sonra hangisine yatırım yapacağına karar verebilirsin. Midas üzerinden hisse alımını nasıl gerçekleştireceğini ise zaten bildiğini düşünüyoruz 😉

📝 Yine de şuraya bir hatırlatma koyalım: Nasıl alış işlemi gerçekleştirebilirsin?

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı