Temettüsünü Sürekli Artıran Güvenli Hisseler

March 6, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Temettüsünü Sürekli Artıran Güvenli Hisseler

Son dönemdeki temettü düşüşleri bundan sonra olabilecekler konusunda yatırımcıları endişelendirebilecek nitelikte olsa da hâlâ finansal açıdan makul temettü artışları olan birçok hisse mevcut. Hatta bunların bir kısmı piyasa ortalamalarının üzerinde performans gösteriyor.

Bu durumu göz önünde bulundurarak, temettü artışı konusunda başarılı bir geçmişi ve sektör üstü performans gösteren hisseleri bulmaya çalıştık. Bu tür hisseleri belirlemek adına, son 5 yılda en az 4 kez temettü artışı yapan ve temettü getirisi 2% veya daha fazla olan şirketleri taramak için FactSet verilerinden yararlandık. Bu tip hisselerin yıl bazındaki hisse başına temettü artış oranı ise en az 15% seviyesinde. Bunun yanı sıra, yılın başından bugüne kadarki performansları 2,91%’in üzerinde ve S&P 500’ü geride bırakıyor.

CME Group (CME)’un temettü getirisi 2,4%. 

  • Borsa operatörü kâr dağıtımını son 5 yılda 4 kez artırdı ve yıl bazındaki hisse başına temettü artışı 24,1% olarak gerçekleşti. Hissenin 2023’te kaydettiği artış 10%’un üzerinde.

Cari olarak 3,7% getiri sağlayan HP, son 5 yıl içinde temettüsünü her yıl artırdı. 

  • Yıl bazındaki temettü artış oranı 29%. FactSet verilerine göre, bu haftanın ilk günlerinde karma bir ilk çeyrek bilançosu açıklayan teknoloji şirketi 75 sent seviyesinde hisse başına düzeltilmiş kâr bildirdi. Analistlerin beklentisi 74 sent olarak açıklanmıştı. Gelir rakamında ise beklentileri tutturamadı.
  • Ancak HP, Çin’de uygulanan Covid kısıtlamalarının gevşetilmesi sayesinde talepte bir toparlanma olacağı yönündeki beklentiler nedeniyle tüm yıl bazındaki kazanç hedefini değiştirmedi.

Listemizde, yıl bazında hisse başına en yüksek temettü artışı 49% ile United Parcel Service (UPS)’e ait.

  • Cari olarak 3,5% getiri sağlayan UPS, son 5 yıl içinde her yıl temettü artışı gerçekleştirdi. Hissenin yılın başından bugüne kadar kaydettiği artış 6%’nın üzerinde. UPS ocak ayında, analistlerin kazanç tahminlerini aşan ancak gelir beklentisinin gerisinde kalan karma bir 4. çeyrek bilançosu açıklamıştı.

Son olarak Target (TGT)’ı ele alalım. Temettü getirisi 2,7% olan TGT’nin yıl bazında hisse başına temettü artış oranı 22,5% seviyesinde. 

  • Perakende şirketi 4. çeyrekte Wall Street’in kâr ve gelir beklentilerini aşmış olsa da tüm yıl bazında hisse başına kâr tahminlerinin gerisinde kaldı.

Temettüsünü Sürekli Artıran Güvenli Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC