Borsa Yorumları

Temettülerini Sürekli Artıran Hisseler!

December 7, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Temettülerini Sürekli Artıran Hisseler!

Bank of America’ya göre yatırımcılar kendilerini önümüzdeki zorlu yıla hazırlamalı.

Yönetici, salı günü kaleme aldığı bir bilgilendirme yazısında; belirsizliğin, gelir revizyonlarının ve faiz oranlarındaki dalgalanmanın rayına oturmasının ardından endeksin tekrar toparlanacağını belirtti.

Görüşlerini aktarmaya devam eden Subramanian, “Dalgalı bir yeni yıl bekliyoruz ve yüksek kaliteli hisseleri almanızı öneriyoruz. Ancak bugünün yüksek kaliteli hisseleri birkaç yıl öncesine göre daha farklı görünüyor (örneğin enerji ve finans bugün eskiye kıyasla daha yüksek kalitede). Temettülerin, ileriye dönük toplam getirilerde çok daha büyük bir yer edineceğini tahmin ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bu hususları baz alarak yatırımcıların geceleri rahat uyumalarını sağlayacak, temettülerini sürekli arttıran, yüksek kaliteli ve defansif hisseleri araştırdı.

Temettülerini sürekli arttıran isimler

Subramanian listenin bu kısmını oluşturmak için 1981-2021 yılları arasındaki yıllık verilere göre temettülerini sürekli arttırmış olan hisseleri taradı.

Birbirine rakip olan mega mağaza perakende şirketleri Walmart (WMT) ve Target (TGT) listede yer alıyor. Walmart hisseleri yılbaşından bu yana yaklaşık 4% oranında yükseldi ve şirketin temettüsü 1981’den 2021’e kadar 19% oranında yıllık bileşik büyüme oranı sağladı. Diğer yandan Target bu yıl yaklaşık 33% değer kaybetti. Şirketin bileşik yıllık temettü artış oranı yaklaşık 11%.

Analistler, benzersiz konumlanması ve büyük marketçilik iş kolu sayesinde Walmart’ın perakende piyasasında net bir şekilde lider olduğu görüşünde. Walmart’ın üçüncü çeyrek gelirlerindeki üstünlüğü, Target’a kıyasla daha büyük olan gıda iş kolundan kaynaklandı. Target beklentilerin altında kalan bir üçüncü çeyrek gelir raporu ve kârlılıkta yaklaşık 50%’lik bir düşüş açıklarken, Walmart’ın hisse başına gelir rakamları beklentileri aştı.

Bunun yanı sıra Medtronic (MDT) hissesi de listede yer alıyor. Hisse bu yıl 24%’ten fazla düşüş yaşadı. Küresel sağlık teknolojisi şirketi 1981-2021 arası dönemde 15%’lik bir bileşik yıllık temettü artış oranı yakalamıştı. Kasım ayında beklentilerin altında kalan bir ikinci çeyrek gelir raporu açıklayan Medtronic, mali yılın ikinci yarısına dair tahminlerini aşağıya çekmişti.

CEO Geoffrey Martha geçen hafta düzenlenen bir Evercore ISI konferansında, “Pazarlarımızda ve arzımızda esen bu karşıt rüzgarların arkasına baktığımızda, cazip pazarlar ve büyümeyi körükleyecek çeşitli olumlu katalizörlerle birlikte gerçekten güçlü bir iş temeline sahip olduğumuzu görüyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

Şirket ekim ayında, portföyünü düzene sokmak ve gelir artışını hızlandırmak amacıyla, küçük boyutlu girişimlerinden ikisini yeni bir şirket oluşturacak şekilde bünyesinden ayırmayı planladığını duyurmuştu.

Listede yer alan bir diğer isim olan McDonald’s (MCD), bu yıl yaklaşık 1,4% yükseldi ve 1981-2021 dönemi için 14,5%’lik bir bileşik yıllık temettü artış oranı sağladı. Hazır yemek zincirinin yüksek fiyatları müşterilerin gözünü korkutmadı. Ekim ayında gerçekleştirilen son mali toplantıda açıklamalarda bulunan McDonald’s yöneticileri, esasında ABD’deki restoranlarında trafiğin gittikçe arttığını ifade etti. ABD aynı mağaza satışları üçüncü çeyrekte 6,1% yükseldi.

Listede yer alan diğer isimler arasında Automatic Data Processing (ADP), Sherwin-Williams (SHW), Nordson (NDSN), Kimberly Clark (KMB), Stanley Black & Decker (SWK), Consalidated Edison (ED) bulunyor.

Temettülerini Sürekli Artıran Hisseler!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC